Dynia to uniwersalne warzywo, które można wykorzystać nie tylko w kuchni. Miąższ stosuje się do zup, kotletów czy nawet deserów, a pestki można dodać do sałatki. Coraz częściej jednak stosowana jest w różnego rodzaju kosmetykach. Odkryj odświeżające i oczyszczające właściwości dyni i pokochaj ją na jesień!
Dynia dobroczynnie wpływa na skórę twarzy i całego ciała dlatego tak chętnie wykorzystywana jest w kosmetykach. Ekstrakt z pestek dyni zawiera fitosterole, które wypełniają drobne zmarszczki, mają także działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Miąższ natomiast zawiera m.in.:
- duże ilości kwasów AHA, które działają złuszczająco na naskórek
- witaminy: C, A i E, gdzie dwie ostatnie pozwalają na odmłodzenie i nawilżenie cery
- składniki mineralne, beta-karoten, potas, cynk i wapń
- działa odkwaszająco na organizm i jest niskokaloryczna
Dynia ponadto wzmacnia układ odpornościowy, pomaga przy problemach żołądkowych i mdłościach gdyż jest lekkostrawna i ma właściwości przeciwwymiotne. Dzięki zawartej kukurbitynie (która głównie znajduje się w pestkach) działa przeciwwirusowo i przeciwpasożytniczo. Dynia zalecana jest także dla osób z nadciśnieniem i miażdżycą ponieważ obniża poziom złego cholesterolu we krwi.
Olej zimnotłoczony, otrzymany z wyłuskanych pestek dyni i oczyszczany w procesie sedymentacji. Zawiera około 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A, C, E i K, B1, B2, B6, oraz beta-karoten. Olej ma działanie uelastyczniające, zapobiega powstawaniu rozstepów. Dzięki dużej zawartości potasu ma działanie rozjaśniające blizny i przebarwienia. Olej doskonale nawilża i daje ukojenie suchej skórze.
Terapeutyczna maseczka na twarz Dermaquest to dermokosmetyk. Reguluje pracę gruczołów łojowych zatem polecany jest dla cery mieszanej, z problemem krostek, grudek zaskórników oraz dla cery przetłuszczającej się i z rozszerzonymi porami. Peeling zawiera naturalny miąższ z dyni [40%], źródle czystej witaminy C [10%], oraz witaminy z grupy B. Zawiera dużą ilość beta-karotenu, który reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza łojotok, i zapobiega tworzeniu się zaskórników i zmian zapalnych.
Domowy peeling z wyciągiem z dyni, 185 zł/57 ml
3. PETER THOMAS, Enzymatyczna maseczka na bazie dyni
Maseczka na twarz z enzymami z dyni. Intensywnie regenerue i łączy w sobie trzy działania: enzymy z dyni powodują złuszczanie, kwas AHA ściera, a tlenek aluminium sprawia, że skóra staje się gładka; enzymatyczna maseczka rewitalizuje skórę, odmładza i pozostawia ją promienną. Jak używać? Stosować jeden do dwóch razy w tygodniu.
Enzymatyczna maseczka na bazie dyni, 365 zł/150 ml
4. Clarena Eco Atopic Line, lekki krem z wyciągiem z dyni
Krem z wyciągiem z dyni przeznaczony do cery atopowej i wrażliwej. Jest do delikatna pielęgnacja dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Ten kosmetyk z dyni jest bogaty w witaminy i minerały oraz niesamowicie nawilża i koi podrażnioną skórę.
Lekki krem z wyciągiem z dyni, 63 zł/50 ml
5. YAUSUMI, Maska algowa z dynią
Taka maseczka na twarz będzie idealna dla suchej i odwodnionej skóry, która potrzebuje ukojenia. Sprawdzi się doskonale dla każdego rodzaju cery, złagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Maseczka pozostawi skórę gładką i rozświetloną.
- 2 łyżki miąższu z dojrzałej dyni
- 1 łyżka oleju lnianego, kokosowego lub innego dowolnego
Wystarczy widelcem rozgnieść miąższ połączony z olejem. Jeśli maseczka wyjdzie za gęsta można dodać więcej oleju bądź mleka. Jeśli będzie za rzadka warto dodać drobno zmielone zarodki bądź płatki owsiane (ale muszą być zmielone na pył) i dodatkowo maseczka nabierze właściwości pilingujących. Maseczkę nałożyć na twarz na pół godziny i po tym czasie zmyć letnią wodą.
- 2 łyżki miąższu z dojrzałej dyni
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- opcjonalnie odrobina miodu
Wymieszać wszystko razem i nałożyć na twarz. Po 30 minutach zmyć maseczkę ciepłą wodą. Po takim oczyszczeniu skóra będzie przygotowana na przyjęcie drogocennych składników kremu, serum czy olejku.
- 4 łyżki pestek (łuskanych, niesolonych)
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
Tylko dwa składniki potrzebne są do zrobienia takiej maseczki. Pestki należy rozgnieść w moździerzu bądź użyć do tego blendera. Gdy pestki będą już maksymalnie rozdrobnione należy dodać jogurtu i wszystko wymieszać. Maseczka ma być gęsta, więc gdy uzyskasz taką konsystencję nałóż ją na twarz i trzymaj przez pół godziny. Można także nałożyć ją tylko na miejsca, gdzie występuje trądzik.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dyni koniecznie przeczytaj: Królowa dynia. Trzy powody dla których powinniście ją pokochać!