Data publikacji:

Len – jakie korzyści niesie dla organizmu?

Autor: Sylwia Stwora

Wygląda niepozornie, ale ma wszechstronny wpływ na nasz organizm. Len w postaci siemienia lnianego, oleju czy mączki, czyli wytłoków powinien zagościć na stałe w diecie osób mających problemy z układem pokarmowym i trawieniem, skórą czy cierpiących na podwyższony poziom cholesterolu. Poznaj najważniejsze właściwości prozdrowotne, jakie kryją się w lnie i jego nasionach.

Len to roślina, która od zarania dziejów wykorzystywana jest nie tylko w medycynie, ale także włókiennictwie czy przemyśle. Często cienkie łodyżki z białym lub błękitnym kwiatem na końcu pełnią funkcje dekoracyjne w przydomowych ogrodach czy kwiaciarniach.

Właściwości prozdrowotne lnu kryją się w jego ziarnach potocznie znanych jako siemię lniane, które używane są w całości lub poddawane są mieleniu na tzw. mączkę lnianą. W nasionach kryją się sterole, enzymy, kwasy organiczne, w tym kwas askorbinowy, czyli witamina C,  a także sole mineralne (magnes, żelazo, cynk) oraz witaminy A, E i F. Z nasion wytwarza się olej, który jest cennym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu oraz fitosteroli i witaminy E.

Siemię lniane to przede wszystkim sprzymierzeniec osób cierpiących na wrzody żołądka i dwunastnicy czy zmagających się z niestrawnością, wzdęciami, skurczami i zaparciami – chroni błony śluzowe przed szkodliwym działaniem kwasów żołądkowych oraz działa zmiękczająco i rozwalniająco, dzięki czemu poprawia perystaltykę jelit. Wspomaga również trawienie więc pomoże osobom walczącym z nadwagą czy otyłością, a także wysokim stężeniem złego cholesterolu (LDL) we krwi. Jest także nieoceniony w regulowaniu pracy hormonów, co powinny wykorzystać kobiety cierpiące z powodu wahań ich poziomów, np. nastolatki czy w okresie menopauzy.

Ponadto nasiona lnu oraz olej lniany wykazują właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne, co powinno zainteresować osoby, które mają kłopoty ze stawami czy cierpią na przewlekłe dolegliwości skórne. Roślinę można wykorzystywać także przy oparzeniach, odmrożeniach czy przy pękającym lub łuszczącym się naskórku. Warto po niego sięgać również w chorobach górnych dróg oddechowych, gdyż pomoże złagodzić kaszel. W tych przypadkach należy stosować okłady i napary z lnu.

danabol-in.com/injection/nandrolone_dekanoate/nandrolone_p_radjay

https://steroid.in.ua

mobile porn games