Data publikacji:

Mam cukrzycę, jak zmienić swój styl życia?

Autor: Marcin Szewczyk

Kontrolowanie poziomu cukru we krwi, odpowiednia dieta, ruch – wszystko to pozwoli osobom chorym na cukrzycę dłużej cieszyć się sprawnością.

Cukrzyca jest to przewlekła choroba metaboliczna charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Cukrzyca jest schorzeniem, które powoduje uszkodzenie wielu organów, najczęściej oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Szacuje się, że w Polsce żyje 2,5 miliona diabetyków, zaś na całym świecie chorych jest 285 milionów osób.

Aby uniknąć długoterminowych problemów wynikających z cukrzycy, należy dość mocno zmienić swój styl życia. Prezentujemy siedem porad, które pomogą diabetykom żyć z  chorobą.

1. Przede wszystkim - samokontrola. Regularnie sprawdzaj poziom glukozy we krwi. Utrzymanie właściwego poziomu cukru zapobiegnie komplikacjom wynikających z choroby. Poziom glukozy we krwi powinien wynosić 120 mg/dl przed posiłkiem i 180 mg/dl po.

2. Zażywaj lekarstwa tak, jak nakazał ci lekarz. Bierz je regularnie, codziennie o tej samej porze.

3. Pij codziennie ok. 2 litrów płynów (jako płyn mamy tu na myśli każdy bezkofeinowy napój). Kawę oraz alkohol możesz pić w bardzo umiarkowanych dawkach, często zaleca się, aby w ogóle wykreślić je ze swojego menu. Jeśli planujesz spożyć alkohol, zjedz wcześniej posiłek zawierający długo rozkładające się węglowodany. Może to uchronić cię przed szczególnie niebezpiecznym w takich okolicznościach niedocukrzeniem. Hipoglikemia występuje najczęściej 2-6 godzin po spożyciu alkoholu na czczo.

4. Diabetycy powinni też szczególnie dbać o stopy. Tzw. stopa cukrzycowa to powikłanie, które dotyka 6-10 proc. pacjentów.  Kupuj tylko dobrze dopasowane buty i skarpetki i dokładnie obserwuj również wszystkie zmiany na swoich stopach. Jeśli zauważysz jakieś zmiany (np. owrzodzenia lub opuchlizny), koniecznie zobacz się z lekarzem!

5. Diabetycy są szczególnie narażeni na  choroby dziąseł. Dokładnie i regularnie szczotkuj zęby, a przestrzenie międzyzębowe czyść nicią dentystyczną.

6. Wysypiaj się! Spanie codziennie od 7 do 8 godzin pomoże ci skuteczniej walczyć z cukrzycą. Postaraj się zasypiać i wstawać o regularnych porach.

7. I na koniec najważniejsze – ruszaj się! Regularne ćwiczenia zmniejszają stres, redukują poziom cukru we krwi, a także pomagają zapobiec depresji. Dużo więc spaceruj, jeździj na rowerze, a nawet chodź w miejscu podczas oglądania telewizji. Najważniejsze to stanąć na dwóch nogach i się ruszać.

Jeśli cierpisz na cukrzycę, doskonale pewnie wiesz, jak ważnym jest dbanie o siebie. Na początku może to być przytłaczające, ale pamiętając o powyższych wskazówkach, będziesz dłużej cieszył się zdrowiem i sprawnością.

препарат для повышения потенции силденафил

тадалафил купить киев

У нашей организации популярный интернет-сайт про направление лабораторная мельница www.chemtest.com.ua