Data publikacji:

Marszobieg – dobry wstęp do przygody z bieganiem

Autor: Sylwia Stwora

Kategorycznym błędem początkującego biegacza jest serwowanie sobie od razu solidnego kilometrażu i intensywnego tempa, co już po 5 minutach może skończyć się niezłą zadyszką. Wysokie obciążenia nieprzygotowanego organizmu bardzo szybko prowadzi również do zniechęcenia, a w efekcie zaprzestania treningów. A można rozpocząć biegową przygodę bardziej efektywnie i na dłużej. Pozwala na to marszobieg.

Więcej

W marszobiegu mamy do czynienia z przeplataniem odcinków przemierzanych szybkim i energicznym krokiem z kawałkami trasy, w której kolejne metry pokonujemy biegnąc. Na początku marsz przeważa, ale z czasem zaczyna zmniejszać się na rzecz biegu. Przykładowo, na początku przygody z bieganiem można zastosować system 5 minut marszu – 1 minuta biegu, aby stopniowo, np. co 5 dni przechodzić w cykle 4:30 i 1:30, potem 4:2, itd. aż do momentu, gdy będziemy w stanie cały dystans pokonać biegiem. Wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania można podnosić również intensywność treningów. Taki układ sprawia, że nawet osoby z nadwagą czy otyłością mogą w swoim tempie zacząć wprowadzać do życia aktywność fizyczną, która jest niezbędna w walce o szczupłą sylwetkę i dobre zdrowie.

Wykorzystując marszobieg, jesteśmy w stanie pokonać więcej kilometrów, bo okres wzmożonego wysiłku przeplatamy czasem aktywnego wypoczynku, w którym organizm może się zmobilizować do dalszej pracy. Marszobieg pozwala pracować nad coraz lepszym czasem, a systematycznie uprawiany w krótkim czasie pomoże przygotować się na pokonanie dystansu półmaratonu. W ten sposób możemy zwiększyć efektywność treningu, jak i zyskać lepszą wytrzymałość oraz wydolność organizmu. Z czasem marszobieg może stać się formą rozgrzewki.

Marszobieg sprawdzi się nie tylko u początkujących biegaczy, chroniąc ich przed kontuzją czy urazem, a z pewnością przed zakwasami po pierwszym treningu. Ten system zalecany jest osobom wracającym do formy po dłuższym rozbracie z aktywnością fizyczną spowodowaną kontuzją, chorobą czy innymi czynnikami. Wskazany jest także dla wyczynowych biegaczy w celu urozmaicenia treningów ciągłych (cały dystans pokonywany biegiem) czy podczas przygotowań do startów na dłuższych dystansach, np. maratonach czy ultramaratonach.

*Jeśli chcesz zapoznać się z akcesoriami i sprzętem dla biegaczy, kliknij w zdjęcie

pharmacy24.com.ua

monaliza.kiev.ua