Data publikacji:

Melasa – „złota” alternatywa cukru

Autor: Karolina

Melasa, zwana też naturalnym cukrem, jest ciemnobrązowym, słodkim syropem. Jej bogaty skład cennych dla organizmu składników sprawia, że staje się ona coraz popularniejsza. Sprawdźmy, dlaczego może być ona świetną alternatywą dla cukru i na co możemy ją stosować.

Melasa wyglądem przypomina ciemnobrązowy, gęsty płyn. To właśnie niemu zawdzięcza drugą swoją nazwę, czyli „czarne złoto”. Otrzymywana jest jako produkt uboczny przy produkcji cukru spożywczego. Może być zarówno buraczana, jak i uważana za lepszą - trzcinowa. Oprócz wymienionych, na rynku znajdziemy także melasę z karobu (mączki chleba świętojańskiego).

Właściwości melasy

Melasa doceniona została jako alternatywa dla cukru dzięki swoim cennym właściwościom. Reguluje pracę jelit oraz działa przeciwutleniająco. Może być stosowana w leczeniu biegunki i problemów trawiennych. Stanowi też cenne źródło trudno wchłanianego żelaza niehemowego oraz magnezu, potasu, wapnia, sodu i miedzi. Oprócz tego dostarcza organizmowi takich składników, jak fosfor, chrom, cynk oraz witaminy z grupy czy kwas foliowy. Ciemnobrązowy syrop korzystnie wpływa również na nasz układ odpornościowy (melasa z karobu pomocna będzie w leczeniu astmy i problemów alergicznych) i nerwowy. Z badań nad melasą wynika ponadto, że obniża ona poziom złego cholesterolu LDL.

Ze względu na brak alergenów polecana jest także alergikom. Co więcej, po melasę bez obaw mogą sięgać osoby starsze oraz kobiety w ciąży.

Zamiast cukru

Wachlarz zastosowań melasy jest szeroki. Używać możemy jej zarówno jako zdrowszy zamiennik cukru, jak i w postaci słodkiego syropu do smarowania pieczywa (np. zamiast miodu). Ponadto nadaje się ona także do ciast, tortów, pierników, konfitur oraz marynat. Z powodzeniem możesz zastosować ją także do naleśników czy jogurtów.

Na grafice: 1. Melasa Z Buraka Cukrowego, 8,50 zł 

Więcej ofert melasy znajdziesz TUTAJ. 

www.pharmacy24.com.ua

infinite squirt

cum clinic