Data publikacji:

Nadmierne pocenie się – jak z tym walczyć?

Autor: Natalia Ciszewska

Każda z nas się poci i jest to jak najbardziej normalne. Nie lubimy o tym rozmawiać, a to duży błąd - pocenie się może być naturalną obroną organizmu przed przegrzaniem, reakcją na stres a nawet objawem poważnej choroby. Co zrobić w sytuacji, kiedy pot wydzielany jest w nadmiarze? Jak temu zapobiec?

Nadmierne pocenie się dłoni, stóp, pach i pachwin

Dlaczego te miejsca są szczególnie narażone na nadmierne pocenie się? Znajduje się tutaj dużo gruczołów potowych. Jeśli nadpotliwość dotyczy twojego całego ciała – nie wstydź się i umów się na wizytę u lekarza. Nadmierne wydzielanie potu może nie być chorobą samą w sobie, a jedynie objawem poważnego schorzenia.

Pocenie się – fizjologia czy choroba?

Pocimy się codziennie i jest to jak najbardziej normalne. W upalne dni, lub po treningu, ubrania są wilgotne, co również jest prawidłowe i nie powinno budzić u ciebie niepokoju. Co w sytuacji, kiedy pocisz się intensywnie bez przyczyny?

Nieprzyjemny zapach potu – przyczyny

Niezdrowa dieta, palenie papierosów a nawet takie choroby, jak cukrzyca czy gruźlica mogą dawać objawy w postaci nieprzyjemnego zapachu potu.

Jak powinien pachnieć pot zdrowej, zadbanej osoby? Powinien być bezwonny!

Nadpotliwość – przyczyny

Zdarzyło ci się oblać potem wskutek silnego stresu? Wstydzisz się podać wilgotną dłoń nowopoznanej osobie? Silne emocje, lęk i stres mogą być przyczyną nadpotliwości. Nocne poty to najczęściej objaw przeziębienia lub grypy. Jeśli powtrzają się regularnie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Choroby, których objawem jest nadmierne pocenie się:

 • Cukrzyca
 • Bruceloza
 • Choroba Parkinsona
 • Gruźlica
 • Nadczynność tarczycy
 • Rak trzustki
 • Jak walczyć z nadmiernym wydzielaniem potu?

  Zanim zgłosisz się do lekarza, lub zaczniesz szukać blokerów potu w aptece, upewnij się, że odpowiednio dbasz o higienę.

 • Nie bój się kąpieli. Prysznic raz dziennie i za każdym razem po treningu to podstawowa zasada higieny.
 • Wybierz dezodorant idealny. Kulka, sztyf lub dezodorant. Wybór jest ogromny. Możesz nawet sama przygotować naturalny dezodorant w domu. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!
 • Rozważ stosowanie antyperspirantu zamiast dezodorantu. Antyperspirant hamuje wydzielanie potu, natomiast dezodorant zapobiega przed jego brzydkim zapachem.
 • Zakładaj przewiewne, bawełniane ubrania. Unikaj sztucznych, „nieooddychających” materiałów.
 • Medispirant roll-on antyperspirant - 14,95 zł

  Leczenie nadpotliwości

  Borykasz się z nadmiernym poceniem się a upalne lato dolewa tylko oliwy do ognia? Boisz się założyć ulubioną sukienkę w obawie przed plamami od potu pod pachą? Są na to sposoby.

  Domowe sposoby na pocenie się:

 • odpowiednie ubranie – wybieraj przewiewne bluzki z bawełny, unikaj sztucznych materiałów
 • pij napar z szałwi – regularne picie naparu może ograniczyć pocenie się
 • dodaj sole do kąpieli – kąpiel z solami oczyszcza organizm z toksyn
 • korzystaj regularnie z sauny – wiele siłowni oprócz nowoczesnego sprzętu, ma w swojej ofercie także baseny i sauny. Korzystaj z sauny jak najczęściej się da! Pamiętaj by wypić potem dużo wody
 • zrób swój naturalny dezodorant – istnieje wiele przepisów na domowy dezodorant. Możesz zrobić go sama w kilka sekund z sody oczyszczonej i soku z cytryny!
 • pij sok z młodej pszenicy – jest to bogate źródło witamin z grupy B i C, kwasu foliowego a także naturalny sposób na nadpotliwość.
 • ocet jabłkowy – możesz go pić z miodem lub smarować nim miejsca, które pocą się najmocniej. Pamiętaj, by stosować ocet regularnie. Po kilku tygodniach powinnaś zauważyć różnicę!
 • ogranicz pikantne potrawy – wiedziałaś, że chilli wzmaga pocenie się? Unikaj też pieprzu i wszystkiego, co ostre i pikantne.
 • napar z korzeni łopianu – regularnie picie naparu powinno pomóc w walce z nadpotliwością. Napar możesz także nanieść na skórę głowy, jeśli szybko przetłuszczają ci się włosy.
 • Preparaty na pocenie się z apteki – co wybrać?

  Najpopularniejsze preparaty w walce z nadpotliwością to blokery potu. Są to środki, które stosuje się na skórę w miejscach, które pocą się najbardziej.

  Dużą popularnością cieszą się także tabletki na nadmierne pocenie się. Większość z nich posiada w swoim składzie szałwię oraz inne, naturalne składniki. Efekt powinien być zauważalny już po 2-3 tygodniach stosowania. Czy tabletki działają na każdego? Niestety, nie zawsze. Skuteczność zależy od przyczyny nadpotliwości.

  Perspiblock forte w tabletkach - 15,89 zł

  Blokery potu - co to jest?

  Blokery potu, to preparaty na nadmierne pocenie się. Są dostępne bez recepty w aptekach. Ich działanie polega na tym, że tworzą na skórze barierę, przez którą pot nie może się wydostać z gruczołów potowych na zewnątrz.

  Blokery potu – jak je używać?

  Stosuj je na na noc, na suchą skórę, zaraz po kąpieli. Aplikuj bloker tylko w miejscach, w których występuje nadmierna potliwość. Pamiętaj, że bloker należy stosować regularnie – kilka razy w tygodniu by był widoczny efekt. Bloker potu to nie jest zwykły antyperspirant. Działa o wiele silniej, dlatego nie stosuj go codziennie. Unikaj stosowania preparatu na podrażnioną skórę oraz po depilacji.

  Czy blokery potu są szkodliwe?

  Blokery zmniejszają ilość wydzielanego potu, ale także toksyn, które fizjologicznie są wydalane wraz z potem. Czy jest to dobre? Tak i nie. Z jednej strony pozbędziesz się mokrych plam pod pachami i nieprzyjemnego zapachu potu, a z drugiej, w organizmie zaczynają się gromadzić toksyny. W przypadku długotrwałego stosowania blokerów potu, może dojść do namnażania się bakterii na skórze, które w prawidłowych warunkach zostałyby unicestwione dzięki właściwościom bójczym potu. Przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz stosować blokery potu.

  Nadmierne pocenie się a picie wody

  Nie ograniczaj dziennego spożycia wody. Pij śmiało butelkę wody dziennie. W przypadku, kiedy cierpisz na nadpotliwość, jesteś bardziej narażona na odwodnienie.

  Nadmierne pocenie się – kiedy skonsultować się z lekarzem?

  Jeśli domowe sposoby na nadpotliwość i preparaty dostępne bez recepty nie działają – nie czekaj, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu ustalenia przyczyny problemu. Być może nadpotliwość to jedynie objaw choroby.

  chemtest.com.ua

  www.rbt.com.ua/portfolio/

  женская виагра