Data publikacji:

Naturalne sposoby na ukąszenia owadów

Autor: Joanna Stanuch

Oficjalnie rozpoczynamy sezon na biwakowanie, wyjazdy nad wodę i leśne wycieczki. Kto z nas nie lubi letnich sposobów na spędzanie wolnego czasu? Wszystko byłoby bez zarzutu gdyby nie fakt, że od tej pory wszędzie będą czaili się na nas mali nieprzyjaciele, czyhający tylko na odpowiedni moment, aby zostawić po sobie niemiłą niespodziankę. I tak, ukąszenia owadów skutecznie psują nam nastrój podczas letnich wypadów. Zanim jednak sięgniecie po apteczne specyfiki do łagodzenia przykrych skutków ukąszeń, wypróbujcie kilka, naturalnych metod.


Dezynfekcja po ukąszeniu owada

Każdorazowo, najważniejszym i zarazem pierwszym krokiem w przypadku ukąszenia powinna być staranna dezynfekcja miejsca ugryzienia – niezależnie, czy przeżyliśmy starcie z kleszczem, czy też było to tylko zwykłe ugryzienie komara. Wystarczy, że będziemy mieli przy sobie mydło, którym starannie przemyjemy ukąszoną okolicę. W przypadku, gdy ugryzła nas pszczoła lub osa nie zapominajmy o sprawdzeniu, czy owad nie pozostawił po sobie żądła – w takiej sytuacji musimy możliwie szybko je usunąć, a dopiero później przemyć ranę.

Zimne okłady

Ukąszenia owadów zwykle kończą się obrzękiem, dlatego warto interweniować od razu, przykładając do miejsca ugryzienia zimny okład z lodu. Jeśli akurat nie mamy go pod ręką możemy udać się do najbliższego sklepu po jakikolwiek, schłodzony produkt – np. wodę z lodówki. Ugryzienie komara, owocujące wielkim bąblem zniknie znacznie szybciej.

Potęga natury w walce z ukąszeniami owadów

Nie zapominajmy również o starych, sprawdzonych metodach naszych babć. Istnieje szereg warzyw i owoców, które w naturalny sposób dezynfekują rany. Zaliczamy do nich natkę pietruszki, cebulę, cytrynę czy białą kapustę. Wystarczy, że którąś z nich lekko rozgnieciesz i przetrzesz ukąszoną okolicę, a dolegliwości będą zdecydowanie mniejsze.

Detoksykujący węgiel aktywny na ugryzienie komara

Również siła węgla aktywnego może pomóc nam w niwelowaniu obrzęku i szybszym usuwaniu owadzich toksyn z miejsca ukąszenia. Warto mieć przy sobie 1 tabletkę, którą w razie potrzeby rozgniatamy, mieszamy z kilkoma kroplami wody, a następnie nakładamy na podrażnione miejsce. Sposób ten jest szczególnie pomocny w przypadku kłopotliwych ugryzień komarów, które pozostawiają po sobie silny, trudny do zwalczenia świąd skóry.


Na ukąszenia owadów pomagają także zioła

Wywar z tymianku, szałwii, werbeny czy rumianku nie tylko zmniejszą opuchliznę i zaczerwienienie, ale także skutecznie zwalczą swędzenie wywołane substancjami wstrzykniętymi przez owada.

Zioła fix Rumianek 1,5 g 30 torebek - od 3,49 zł


вимакс состав

средства для потенции купить в украине

таблетки для мужчин для повышения потенции