Data publikacji:

Nawadnianie organizmu a trening w upalne dni

Autor: Sylwia Stwora

Lejący się z nieba żar w żaden sposób nie musi kolidować z Twoimi planami treningowymi. Jednak aby wzmożony wysiłek fizyczny w upalne dni nie zakończył się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub nie zagroził życiu, niezbędne jest zadbanie o odpowiednie nawadnianie organizmu. Podpowiadamy, ile i co należy wypijać, decydując się na trening przy wysokiej temperaturze.

Przebywanie w pełnym słońcu przez dłuższy czas może zaburzyć funkcjonowanie wewnętrznego systemu chłodzenia organizmu, gdyż na skutek nadmiernego pocenia istnieje ryzyko odwodnienia, które prowadzi do utraty sił i spadku koncentracji. Długotrwały brak wody sprzyja też obniżeniu odporności układu immunologicznego, omdleniom albo utracie świadomości. W najgorszym przypadku może skończyć się uszkodzeniami narządów wewnętrznych, a w efekcie może doprowadzić do śmierci.

Ryzyko jest jeszcze wyższe, gdy zmuszasz organizm do aktywności fizycznej, która dodatkowo podnosi temperaturę ciała, zwiększając tym samym utratę wody. Ponadto, wysoka temperatura sprawia, że szybciej się męczysz. Brak reakcji na sygnały płynące z organizmu znajdującego się na skraju wycieńczenia może zakończyć się udarem cieplnym, a wystawianie skóry na pełne słońce podnosi ryzyko zachorowań na raka skóry.

Dobre nawodnienie w trakcie treningu w upalne dni zapewni schłodzona woda niegazowana. Możesz też sięgnąć po napój izotoniczny lub dodać do wody sok z cytryny, łyżkę miodu i odrobinę soli. Pozwoli Ci to uzupełniać poziom elektrolitów, zwłaszcza sodu i potasu. Bezwzględnie unikaj zabierania ze sobą lodowatych oraz bardzo zimnych napojów, jak i nie sięgaj po nie przed oraz po wysiłku fizycznym, gdyż takie zabiegi mogą skończyć się np. bólem gardła.

Pij co 15-20 minut od 150 do 250 ml, zawsze starając się wyprzedzić rodzące się uczucie suchości w ustach – nigdy nie czekaj do ostatniej chwili. Wodę pij małymi łykami. Nawadnianie organizmu należy zacząć już na 2 godziny przed treningiem, wypijając od 0,5 do 1,5 litra płynów.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

эффект от виагры

каховка протеин агро

best sex toys on amazon