Data publikacji:

Nowalijki – dlaczego warto po nie sięgać?

Autor: Sylwia Stwora

Apetyczny wygląd, świeży aromat i soczyste kolory to nie jedyne aspekty warzyw pojawiających się na targach i sklepowych półkach wraz z nadejściem wiosny. Nowalijki powinny urozmaicić naszą dietę, aby uzupełnić witaminowe braki po zimie.

Mianem nowalijek określamy wszelkie młode warzywa typu pomidory, marchewki, rzodkiew, sałata, warzywa kapustne czy szczypiorek, które pojawiają się w danym roku po raz pierwszy. W krajowych sklepach i na straganach można je spotkać już w okresie przedwiośnia. Do Polski najczęściej trafiają z zagranicy, z krajów, gdzie panuje cieplejszy klimat, ale nie brakuje także produktów z rodzimego podwórka.

Niestety, ich uprawa zwykle odbywa się w warunkach szklarniowych i związana jest z używaniem nawozu azotowego i preparatów przyspieszających ich dojrzewanie, a także sztucznego dogrzewania i doświetlania. Dodatkowo, związki azotu gromadzą się w liściach i korzeniach, stąd powszechne przekonanie, że nowalijki mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jednak pamiętając o kilku prostych zasadach, można ze spokojem delektować się smakiem soczystych, młodych warzyw, a przy okazji urozmaicić dietę, która w zimie opiera się głównie na mrożonkach czy warzywach gruntowych i dodać do niej całą gamę witamin oraz mikroelementów. Przede wszystkim, kupuj nowalijki w sklepach z ekologiczną żywnością lub od rolników stosujących jedynie naturalny nawóz. Unikaj warzyw zawijanych w folię, zwiędniętych, z przebarwieniami oraz nazbyt okazałych –wręcz nienaturalne rozmiary świadczą o stosowaniu szkodliwych środków pobudzających ich wzrost. Przed spożyciem zawsze dokładnie myj nowalijki. Należy również obierać je ze skórki.

Jeśli nie jesteś przekonana do kupnych nowalijek, możesz je wyhodować na swoim parapecie lub ogródku. W ten sposób zyskasz świeżą rzeżuchę, natkę pietruszki, szczypiorek czy koperek. W warunkach domowych wyhodujesz także kiełki, będące cennym źródłem witamin i minerałów. Wystarczy do kiełkownicy (specjalny pojemnik) wsypać warstwę nasion i wlać wodę do górnej części pojemnika. Potem tylko przyjdzie Ci czekać aż wyrosną.

www.proffitness.com.ua

xn--e1agzba9f.com

https://xn--e1agzba9f.com