Data publikacji:

Cukrzyca - o czym warto pamiętać?

Autor: Agnieszka Jaśkiewicz

Od okrycia insuliny minęło już ponad 90 lat. Wynalazek kanadyjskiego lekarza Fredericka Bantinga zmienił status cukrzycy z choroby śmiertelnej na przewlekłą. Dziś jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, na którą cierpi co dwudziesty z nas.

Statystyki są zatrważające. Szacuje się, że tylko w Polsce mieszka 2,5 miliona diabetyków, zaś na całym świecie chorych jest 285 milionów osób. Co 5 sekund gdzieś na świecie lekarz diagnozuje kolejny przypadek cukrzycy. Co 10 sekund z powodu powikłań tej choroby ktoś umiera (według szacunków, cukrzyca i jej powikłania stanowią jeden z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych). To wszystko skłoniło w  2007 roku ONZ do uchwalenia rezolucji uznającą plagę cukrzycy za pierwszą niezakaźną epidemię współczesnej cywilizacji.

Kontrolowanie poziomu cukru we krwi, odpowiednia dieta, ruch – wszystko to pozwoli diabetykom dłużej cieszyć się sprawnością. Oprócz tego, każdy chory na cukrzycę powinien zaopatrzyć się w zestaw akcesoriów, tzw. niezbędnik diabetyka, w skład którego wchodzą  wstrzykiwacz insuliny,  bransoletka lub karta identyfikacyjna z informacją o chorobie,  glukometr oraz paski testowe.

Niezbędnik diabetyka

Podstawowym przedmiotem diabetyka jest glukometr – urządzenie służące  do codziennej samokontroli poziomu cukru we krwi. Na rynku dostępna jest cała gama glukometrów różniących się nie tylko rozmiarem i wagą, ale również funkcjami. Znaleźć można np. glukometr łączący się z domowym pecetem lub smartfonem.

Kolejny na liście jest wstrzykiwacz insuliny. Wybierać możemy między wstrzykiwaczami igłowymi (wyglądem przypominającymi wieczne pióro), a wstrzykiwaczami bezigłowymi, w których insulina zostaje pod ciśnieniem wtłoczona przez skórę do tkanki podskórnej, gdzie ulega -  większemu niż po iniekcji igłą - rozproszeniu.

Alternatywą jest pompa insulinowa, która zastępuje wstrzyknięcia strzykawką jednorazową lub penem. Nosi się ją na zewnątrz ciała, np. na pasku lub w kieszeni. Pamiętajmy, że decyzja o zakupie pompy insulinowej powinna być dobrze przemyślana, a pacjent powinien być odpowiednio przeszkolony z leczenia przy pomocy pompy.

Do pomiaru stężenia ciał ketonowych we krwi służą specjalne paski testowe. O co chodzi? Kiedy w organizmie brakuje insuliny, jako alternatywne źródło energii rozkładane są tłuszcze, czego skutkiem ubocznym jest nadmierne gromadzenie ketonów we krwi. Nadmiar ketonów prowadzi do zagrażającej życiu kwasicy ketonowej.

Cukrzyca często współwystępuje z nadciśnieniem. Współistnienie obu schorzeń nasila i przyspiesza zmiany w wielu narządach i zwiększa ryzyko poważnych powikłań. Dlatego ważnym jest, aby cukrzycy regularnie -  rano  i wieczorem przed posiłkiem - sprawdzali ciśnienie krwi. Służy do tego ciśnieniomierz. Wybierać możemy między aparatami z mankietem na ramię oraz mierzącymi ciśnienie na nadgarstku.

Na ręku każdego diabetyka powinna znaleźć się też bransoletka, na której znajdują się podstawowe dane: imię i nazwisko, typ cukrzycy, na którą choruje oraz telefon kontaktowy do bliskich. Ułatwi to pracę ratownikom w razie utraty przytomności na ulicy. W sprzedaży znajdują się bransoletki w różnych kolorach, więc chorzy mogą je nawet dopasować do ubioru.

Wychodząc z domu, diabetycy nie powinni zapomnieć zabrać czegoś słodkiego, co uchroni ich przed hipoglikemią (niedocukrzeniem), która objawia się m.in. nadmiernym poceniem się, mrowieniem wokół ust, osłabieniem oraz zaburzeniami widzenia. Najlepiej w aptece zaopatrzyć się w tabletki z glukozą lub cukier płynny. Zawartość cukru w zwykłych cukierkach nie jest znana, poza tym często wolno się rozpuszczają. Unikać należy również produktów zawierających tłuszcze (czekolady, wafelki, batoniki).

там biceps-ua.com

illegal steroids for sale

www.biceps-ua.com