Data publikacji:

Ochroń się przed boreliozą

Autor: Joanna Stanuch

Mimo, że ostatnia pogoda raczej nie kojarzy nam się z ciepłą, wiosenną porą i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, powinniśmy pamiętać, że aktywność kleszczy przypada na okres od kwietnia do listopada. Jak więc ustrzec się przed boreliozą – chorobą, której obawia się tak wielu z nas? Wystarczy odrobina czujności i przestrzeganie kilku, prostych zasad.

Borelioza – przewlekła, bakteryjna choroba zakaźna jest tematem głośnym zwłaszcza w ostatnich latach. Wzrastająca świadomość osób biwakujących w lasach i na polanach sprawia, że przed tym groźnym schorzeniem jest nam coraz łatwiej się ustrzec lub diagnozować je na tyle wcześnie, by maksymalizować szanse na całkowite wyleczenie. Do zakażenia boreliozą dochodzi poprzez ukąszenie kleszcza rodzaju Ixodes, który został zarażony bakterią Borrelia burgdorferi. Wskutek rozwoju choroby, w jej kolejnych stadiach dochodzi do wyniszczania organów wewnętrznych i stawów, a także stopniowego upośledzenia układu neurologicznego.

Objawy boreliozy. Co powinno niepokoić?

Pierwszym, charakterystycznym objawem boreliozy jest powstanie rumienia wędrującego (w 50% przypadków) w miejscu, w którym zostaliśmy ukąszeni. Dużej, charakterystycznej zmiany nie da się przeoczyć, dlatego zgłoszenie się do specjalisty po zauważeniu tego pierwszego symptomu daje nam wysokie szanse wyleczenia farmakologicznego. Gdy jednak borelioza przejdzie kolejno w II i III stadium, pojawiają się poważniejsze problemy – w tym zmiany zapalne mięśnia sercowego czy stawów, a także zapalenie opon mózgowych.

Więcej

Jak ustrzec się przed boreliozą?

Podczas wiosennych i letnich wycieczek na łono natury powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza.

  • Uniemożliwiajmy kleszczom kontakt ze skórą – zasłaniajmy odzieżą jak największą powierzchnię ciała, pamiętając o nakryciu głowy i odpowiednim obuwiu.
  • Używajmy środków odstraszających owady.
  • Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyjmy całe ciało podczas kąpieli. Nie zapominajmy o sprawdzeniu także skóry tuż za uszami, pach oraz pachwin – właśnie w tych okolicach kleszcze czują się najlepiej.
  • Наша организация предлагает Boldever купить у нашего менеджера.
    вимакс 60 капсул купить в украине отзывы