Data publikacji:

Osteoporoza - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Autor: Natalia Ciszewska

Prawie 3 miliony kobiet choruje w Polsce na osteoporozę. Jest to podstępne schorzenie, które przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, by w końcu ujawnić się z impetem przy błahym potknięciu. Pierwszym niepokojącym objawem są złamania kości. Czy jesteś w grupie ryzyka zachorowań na osteoporozę? Jakie są inne objawy osteoporozy i jak z nią walczyć? Sprawdź.

 

Osteoporoza – przyczyny

Przyczyną osteoporozy jest nieprawidłowa gospodarka wapniowa w organizmie i ubytki kolagenu. Wapń ucieka z kości do krwi, przez co kości stają się kruche i podatne na pęknięcia i złamania.

Czynniki ryzyka zachorowania na osteoporozę

 • płeć – kobiety chorują o wiele częściej od mężczyzn
 • wiek – na osteoporozę zapadają najczęściej kobiety w wieku 45-55, czyli w okresie menopauzy. Jeśli chodzi o mężczyzn, to statystycznie najczęściej chorują ci, którzy skończyli 60 lat. Szacuje się, że co druga osoba po 75. roku życia choruje na osteoporozę.
 • rasa – biała i żółta rasa chorują ponad dwukrotnie częściej niż czarna
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej – niedobór zarówno żeńskich, jak i męskich hormonów płciowych może zaburzyć gospodarkę wapniową organizmu, czego skutkiem może być między innymi osteoporoza
 • predyspozycje genetyczne – jeśli w rodzinie ktoś chorował na osteoporozę, prawdopodobne jest, że mogłaś odziedziczyć schorzenie
 • Istnieją także inne czynniki, powodujące osteoporozę, które możesz wyeliminować. Zmniejszysz tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy w przyszłości.

  Jak dbać o kości?

 • Suplementuj dietę w witaminę D i wapń (szczególnie ważne w okresie wzrostu)!
 • Nie bój się spocić! Uprawiaj dużo sportu, rozciągaj się i dbaj o stawy.
 • Unikaj alkoholu i papierosów.
 • Kalcikinon - tabletki na osteoporozę - 20,51 zł

  Rodzaje osteoporozy

 • osteoporoza pomenopauzalna – dotyczy kobiet w okresie menopauzy. Wynika z nagłej zmiany gospodarki hormonalnej w organizmie (niedobór estrogenów).
 • osteoporoza starcza – dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn po 70-80 roku życia. Rozwija się dłużej niż osteoporoza pomenopauzalna (ubytek kostny szacuje się na około 1% rocznie).
 • osteoporoza wtórna – spowodowana zmianami hormonalnymi wskutek działania leków, nowotworów i innych zaburzeń pracy gruczołów.
 •  

  Osteoporoza – objawy

  Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości nie daje objawów zwiastunowych. Atakuje z zaskoczenia, powodując złamanie lub pęknięcie kości. Pierwsze złamania w wyniku osteoporozy dotyczą najczęściej kręgosłupa i kości długich, szczególnie kości udowych.

  Do złamań kości dochodzi najczęściej w wyniku łagodnych upadków – np. z niskiego łóżka lub podczas potknięcia na schodach. Zdrowy człowiek wyszedłby z nich bez szwanku.

  Wahania masy ciała lub jej nagły spadek także powinny niepokoić i skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego.

  Diagnostyka osteoporozy

  Najważniejszym badaniem, które trzeba wykonać jest badanie gęstości kości (densytometria). Densytometr mierzy gęstość kości. Na podstawie wyniku szacuje się wytrzymałość i odporność kości na złamania. Badanie densytometryczne nie boli, nie trzeba się do niego wcześniej przygotowywać. Podczas badania należy siedzieć lub leżeć nieruchomo. Aparat przesuwa się nad badanym fragmentem ciała i emituje promienie rentgenowskie.

  Densytometria może być wykonana bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego lub prywatnie. Koszt badania gęstości kości to około 40-140 zł w zależności od ilości badanych kości.

  Inne badania, jakie może ci zlecić lekarz to morfologia krwi, badanie stężenia wapnia i fosforu we krwi, a także badanie stężenia witaminy D.

  Jak pokonać osteoporozę i mieć mocne kości przez całe życie - 11,56 zł

  Osteoporoza – leczenie

  Leczenie osteoporozy jest refundowane i polega na podskórnym podaniu leku, który powoduje wzrost gęstości kości, dzięki czemu zmniejsza ryzyko ich złamań. Niestety, nie każda osoba może być zakwalifikowana do refundowanego leczenia. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o kryteriach przyznawania refundacji.

  Jaki lekarz leczy osteoporozę?

  Specjalistą, który leczy osteoporozę jest endokrynolog. Jeśli przeszłaś w ostatnim czasie złamanie kości, i chcesz wykluczyć osteoporozę, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem rodzinnym. Jeśli uzna, że jesteś w grupie ryzyka, wypisze ci skierowanie do endokrynologa.

  Osteoporoza a dieta

 • Zrezygnuj z chleba razowego, który zawiera dużo fitynianów, utrudniających przyswajanie wapnia.
 • Ogranicz spożywanie mięsa drobiowego, wołowego i wieprzowego (do około 100 g dziennie) ze względu na wysokie stężenie fosforu, który naturalnie konkuruje z wapniem.
 • Unikaj żywności przetworzonej (fast-foodów, konserw, słodyczy).
 • Nie pij kawy ani mocnej herbaty, które zwiększają wydalanie wapnia z moczem.
 • Jedz dużo nabiału - mleko, jogurty, kefiry czy twaróg są znakomitymi źródłami wapnia.
 • Spożywaj zielone warzywa do każdego obiadu (brokuły, groszek, szparagi, fasolka szparagowa).
 • Nie rezygnuj z jedzenia ryb (bogate w wapń są zwłaszcza sardynki i szprotki).
 • Witamina D3 w kapsułkach na zdrowe kości i zęby - 59,90 zł

  Lepiej zapobiegać niż leczyć

  Codzienna dawka ruchu, zdrowa dieta i odstawienie używek to najlepsze co możesz zrobić dla swojego organizmu. Osoby uprawiające sport są sprawniejsze fizycznie i rzadko się przewracają. Pamiętaj, że sport jest ważny dla wszystkich – młodszych i starszych.

  Kup piłkę do gry w siatkówkę zamiast gry komputerowej swoim pociechom, a rodziców zachęć do codziennych spacerów, tańca lub nordic walking.

  https://pharmacy24.com.ua

  коттеджные городки под киевом недорого

  Декабол