Data publikacji:

Czy ostre potrawy są zdrowe?

Autor: Joanna Stanuch

Często słyszymy, że spożywanie pikantnego jedzenia nie należy do najzdrowszych praktyk. Jednak – ile w tym prawdy? Okazuje się, że dywagacje na temat szkodliwości ostrych potraw wcale nie są oczywiste. Sprawdźcie, jakie profity można wyciągnąć z odrobiny ostrości oraz kto tak naprawdę powinien z niej zrezygnować.

Ostre potrawy – przepis na długowieczność

Ostatnie badania przeprowadzone na mieszkańcach Chin wskazują, że osoby spożywające 1-2 razy w tygodniu ostre potrawy (zwłaszcza te z zawartością chili) mogą cieszyć się życiem nawet o 10% dłuższym. Jeszcze lepsze wyniki uzyskały osoby sięgające po pikantne produkty aż 6-7 razy tygodniowo. Co jest tego powodem?

Sekret tkwi w kapsaicynie – związku, który możemy znaleźć w papryczce chili, odpowiedzialnemu właśnie za charakterystyczną ostrość. Kapsaicyna to źródło cennych przeciwutleniaczy, a ponadto ma silnie działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Skutecznie obniża poziom cholesterolu, uznawana jest także za afrodyzjak – podnosi libido.

Więcej

Kontrowersje krążące wokół kapsaicyny dotyczą jej potencjalnej rakotwórczości. Substancja nadal diagnozowana jest pod względem potencjalnego wpływu na powstawanie nowotworów. Warto zaznaczyć, że istnieje szerokie grono lekarzy zakładających, że kapsaicyna ma działanie wręcz przeciwne.

Dlaczego właściwie tak lubimy ostrość?

Zdania na ten temat są podzielone. Wielu naukowców twierdzi, że ludzie dążą do ostrych produktów instynktownie jako, że mają one działanie bakteriobójcze i są w stanie eliminować szkodliwe drobnoustroje z układu pokarmowego – dotyczy to zwłaszcza pieprzu, chili i czosnku. Inna teoria mówi o tym, że ostre potrawy stymulują produkcję endorfin – hormonów szczęścia.

Czy ostre potrawy są dla każdego?

Pikantne jedzenie na pewno nie zaszkodzi, a nawet pomoże tym, których ogólny stan zdrowia jest dobry. Jeśli nie borykamy się z problemami ze strony układu pokarmowego, wydalniczego czy wrzodami, spokojnie możemy pozwolić sobie na przyprawienie ulubionej potrawy odrobiną ostrej chili. Pamiętajmy także, że pikantne jedzenie nie sprzyja osobom z problematyczną cerą – może nasilać dolegliwości takie jak łojotok i trądzik.

Więcej
https://cafemarseille.com.ua

круассаны из готового слоеного дрожжевого теста

progressive.ua