Data publikacji:

Pies terapeutą?

Autor: Paulina

Psy to najlepsi przyjaciele człowieka. Zawsze staną po stronie ukochanego właściciela, gdy ten popadnie w kłopoty lub po prostu będzie miał gorszy dzień. Niektóre psy mają o wiele ważniejszą misję. Niosą ulgę i pociechę podczas kynoterapii...

Dogoterapia (w Polsce znana również pod nazwą kynoterapia) to metoda stosowana podczas rehabilitacji. Do pracy z pacjentami angażowane są specjalnie szkolone psy. Zazwyczaj stosuje się ją w leczeniu dzieci i dorosłych cierpiących na różne fobie społeczne. Czworonogi pomagają podczas terapii kinetycznej (ruchowej) oraz psychologicznej, również w zwalczaniu problemów logopedycznych.

Dogoterapia jest popularną i powszechnie stosowaną metodą na świecie. Psy codziennie odwiedzają swoich pacjentów w szpitalach, hospicjach, więzieniach i placówkach opieki społecznej. Pomiędzy uczestnikiem terapii a psem tworzy się więź emocjonalna, która pomaga przełamać blokadę, często stanowiącą przyczynę niepowodzeń terapeuty.

Pomóż psiakom z polskich schronisk. Weź udział w akcji #rekordowamiska i pobij z nami rekord Guinnessa!

Rodzaje zajęć

Edukacja z psem: to zajęcia przeznaczone dla dzieci. Zwykle odbywają się w przedszkolach i szkołach. Mają na celu usprawnienie sfery intelektualnej i poznawczej dziecka. Pies staje się “pomocą naukową”. Motywuje do nauki i stwarza lepsze warunki do przyswajania wiedzy. Uczniowie chętniej biorą udział w lekcjach, zapamiętują więcej treści. Zajęcia nie muszą odbywać się w klasach, mogą być prowadzone również indywidualnie.

Spotkanie z psem: zajęcia odbywają się pod okiem prowadzącego. Polegają na radosnej, spontanicznej zabawie ze zwierzakiem. Uczestnicy głaszczą psa, wydają mu polecenia, przytulają. Celem jest dostarczenie pozytywnych emocji, dzięki którym rozluźniona osoba stopniowo wyzbywa się lęków przed otoczeniem i interakcją. Zajęcia prowadzone są przede wszystkim indywidualnie. W uzasadnionych wypadkach organizuje się również sesje grupowe.

Terapia z psem: jest to zestaw ćwiczeń ukierunkowanych na konkretny cel rehabilitacyjny. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego uczestnika, jego możliwości i potrzeb. Najwyższą skuteczność odnotowuje się w przypadku dzieci. Ćwiczenia przypominają zwykłą, beztroską zabawę, co okazuje się bardzo ważnym czynnikiem skłaniającym małego pacjenta do aktywnego uczestnictwa w sesji.

Jakie psy?

Od psów-terapeutów oczekuje się określonych cech. Pies musi być przyjaźnie nastawiony do ludzi, przewidywalny i posłuszny. Nie może wykazywać cech agresywnych. Najczęściej terapeuci współpracują z psami rady golden retriever i labrador.

Nasz prywatny terapeuta

Mówiąc o dzielnych i oddanych psich terapeutach, nie zapominajmy o naszych małych, osobistych lekarzach. Psy to jedne z przyjaźniej nastawionych do ludzi stworzeń. Potrafią zarazić nas swoją energią i radością, uczą odpowiedzialności i społecznych odruchów. Dlatego psychologowie oceniają tak dobrze predyspozycje maluchów, które od najmłodszych lat mają styczność ze zwierzątkiem.

Pies to również najlepszy motywator do aktywności fizycznej. Regularne, codzienne spacery i okazjonalne dłuższe (na wybieganie) zmuszają nas do ruchu. Pies w domu to prawdziwy skarb.

Nie każdy może sobie jednak pozwolić na przygarnięcie czworonoga. Powody mogą być różne. Osoby, którym brakuje psiego kompana, mogą nawiązać kontakt z pobliskim schroniskiem. W ramach wolontariatu będziesz opiekować się zwierzakiem niemalże jak własnym.

Pomóż psiakom z polskich schronisk. Weź udział w akcji #rekordowamiska i pobij z nami rekord Guinnessa! Więcej o akcji znajdziecie na stronie www.rekordowamiska.pl.

женские возбудители киев

шторы блекаут