Data publikacji:

Pilates czy joga – który trening wybrać?

Autor: Kasia

Chciałabyś spróbować spokojnych ćwiczeń rozciągających i zastanawiasz się co wybrać: jogę czy pilates? Słyszałaś, że obydwie polegają na dokładnych, zaplanowanych ruchach, ale nie widzisz pomiędzy nimi zbyt dużej różnicy? Przedstawiamy oba trening, ich działanie oraz komu najlepiej posłużą.  

Pilates to system ćwiczeń, wywodzących się z kultury Zachodu. W treningu znajdziemy elementy jogi, baletu oraz ćwiczeń napinających mięśnie. Aby ćwiczyć pilates nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarczy mata, a najlepszym obciążeniem jest nasze własne ciało. Natomiast joga, wywodząca się z Indii łączy się z filozofią hinduizmu. Treningi skupiają się na głębokim, prawidłowym oddychaniu, utrzymywaniu równowagi, rozciąganiu oraz wyciszaniu organizmu. Także w tym przypadku, aby ćwiczyć nie potrzebujemy żadnych narzędzi dodatkowych.

Zanim wybierzesz trening poznaj różnice oraz efekty poszczególnych ćwiczeń. Fot. greatist.com

Jak działają?

Trening pilatesu ma za zadanie wzmocnić mięśnie, które z uwagi na równomierną pracę całego ciała kształtują się zapewniając zgrabną sylwetkę. Trening rozciąga i uelastycznia ciało, redukuje cellulit, bóle kręgosłupa czy wady postawy. Zauważono także poprawę przemiany materii i widoczne wysmuklenie całego ciała. W przypadku jogi praca także skierowana jest na mięśnie, które stają się bardziej gibkie. Łatwiej jest utrzymać równowagę, także psychiczną, poprzez zwiększenie świadomości własnego ciała. Joga przynosi ulgę w bólach kręgosłupa oraz spiętym mięśniom, dodaje energii i poprawia wygląd skóry, włosów oraz paznokci.

Czym się różnią?

Pomimo wielu podobieństw treningi jednak różnią się od siebie. Pilates jest bardziej dynamiczny, kiedy joga wymaga większego skupienia oraz dokładnego wczucia się w poszczególne figury. W pilatesie mięśnie są bardziej napięte, przez co spalamy więcej kalorii. Z kolei joga działa bardziej rozluźniająco na mięśnie i psychikę. W czasie kiedy pilates pracuje nad metabolizmem, joga skupia się na elastyczności ciała oraz równowadze i pomaga zwalczać stres, nerwy czy lęki.

Co dla kogo?

Stojąc przed wyborem, który z tych treningów wybrać powinniśmy zadać sobie pytanie o efekty, na których najbardziej nam zależy. Jeśli naszym celem jest wysmuklenie ciała, utrata zbędnych kilogramów i cellulitu to zdecydowanie powinniśmy wybrać pilates. Treningi mogą uprawiać osoby w każdym wieku i o zróżnicowanej kondycji. Przeciwwskazaniem może być ciąża, okres pooperacyjny lub problemy kardiologiczne.

Gdy nasze ciało i umysł potrzebują wyciszenia, jesteśmy zestresowane, spięte oraz brak nam chęci do działania warto wtedy wybrać jogę. Treningi poprawiają humor oraz dodają energii, pozwalają na wyciszenie i koncentrację. Ponadto joga uczy cierpliwości, równowagi oraz zwiększa koordynację ciała. Mogą ją uprawiać kobiety w każdym wieku i w ciąży.

Szeroki wybór mat do ćwiczeń pilatesu i jogi znajdziesz TUTAJ.

Więcej
Сустамед купить

www.steroid-pharm.com

https://steroid-pharm.com