Data publikacji:

Pilates – sposób na piękną sylwetkę (ćwiczenia dla początkujących)

Autor: Joanna Stanuch

Uwielbiają go gwiazdy: Madonna, Kate Hudson czy Jennifer Aniston twierdzą, że jest sekretem ich pięknych sylwetek. Pilates zyskuje ogromną popularność, a ty z powodzenie możesz trenować go w domowym zaciszu. Dziś podpowiem ci, jak zacząć!

Pilates – jak powstał?

Pilates jest systemem ćwiczeń opracowanym na początku XX wieku przez Niemna Josepha Pilatesa. Polega on przede wszystkim na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni całego ciała. Jego celem jest zwiększenie siły mięśni bez ich nadmiernej rozbudowy, uelastycznienie ciała, poprawa sylwetki oraz redukcja stresu.

Wiele osób zauważa bardzo duże podobieństwo między pilatesem, a jogą. Czy słusznie?

Pilates, a joga

Choć wiele pozycji w pilatesie i jodze jest do siebie łudząco podobnych, to trzeba zaznaczyć, że są to zupełnie dwie, różne dyscypliny. Pilates jest od jogi dynamiczniejszy, ma realizować zupełnie inne założenia. W pilatesie najważniejsza jest koordynacja ruchu z odpowiednim oddechem, z kolei joga służy głównie medytacji i wyciszeniu. Najprościej mówiąc, może uznać, że pilates nie jest aż tak bardzo „uduchowiony”, ja joga.

Więcej

Pilates – ćwiczenia idealne dla kogo?

Zastanawiasz się, czy pilates jest dla ciebie? Z niemal stuprocentowym przekonaniem mogę stwierdzić, że tak! To dyscyplina nie tylko wzmacniająca i relaksująca, ale i lecznicza. Doskonale sprawdzi się w następujących przypadkach:

 • Gdy doskwierają ci bóle kręgosłupa. To ćwiczenia przyjazne osobom, które cierpią na zwyrodnienia i bóle, głównie dlatego, że pozwala wzmocnić mięśnie okalające kręgosłup. Dodatkowo, pilates angażuje mięśnie głębokie, które również odgrywają dużą rolę w prawidłowym podtrzymywaniu kręgosłupa. Pilates stosowany jest często jako forma rehabilitacji po urazach.
 • Gdy jesteś zestresowana. Pilates dodaje energii, pomaga się wyciszyć i wyeliminować napięcie. Już kilkanaście minut ćwiczeń sprawi, że poczujesz się zrelaksowana i znacznie poprawisz swój nastrój.
 • Gdy chcesz poprawić swoją sylwetkę. Pilates doskonale wyrzeźbi mięśnie brzucha i zadba o prawidłową postawę ciała. To sprawi, że twoja sylwetka będzie prezentowała się o niebo lepiej.
 • Gdy jesteś leniwa. Nie lubisz męczących sportów, w których cała oblewasz się potem? Pilates jest idealny dla ciebie! Co prawda i tu możesz się nieco zmęczyć, jednak ta dyscyplina nie wymaga od ciebie idealnej kondycji. Ćwiczenia możesz wykonywać we własnym tempie, w zależności od tego, na ile aktualnie cię stać.
 • Pilates jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, osób starszych, osób po urazach, z nadwagą i tych o słabej kondycji fizycznej. Mimo to, przed rozpoczęciem ćwiczeń warto skonsultować zamiary z lekarzem.

  Pilates – przeciwwskazania

  Jak w przypadku każdej dyscypliny, istnieje kilka sytuacji, w których należy zrezygnować z pilatesu. Wstrzymaj się od ćwiczeń, gdy niedawno przeszłaś zabieg operacyjny, cierpisz na bardzo dużą otyłość, bądź w minionym czasie doszło u ciebie do złamania kości. Należy być ostrożnym również w przypadku problemów kardiologicznych.

  Pilates w domu czy w klubie?

  Pilates wymaga od ciebie jedynie odrobiny miejsca i dobrej maty do ćwiczeń. Sprawia to, że bez problemu możesz rozpocząć jego trenowanie w domowym zaciszu, wzorując się na filmikach instruktażowych. Z drugiej strony, warto skorzystać również z zajęć z instruktorem, który poprawi twoje ewentualne błędy a także doradzi, jakie ćwiczenia będą dla ciebie najbardziej wskazane.

  Więcej

  Pilates – ćwiczenia dla początkujących

  Już dziś sprawdź, jak wpływa na ciebie pilates i wypróbuj kilka podstawowych ćwiczeń.

  Ćwiczenie 1: Kołyska

  Połóż się na plecach, a następnie zegnij nogi w kolanach, chwytając je na wysokości łydek. Unieś łopatki.  Kołyskowym ruchem przenieś nogi wyżej nad matę, kładąc na niej łopatki, jednak pozostawiając głowę uniesioną. Następnie, powoli zroluj kręgosłup i przenieś ciężar ciała w przód (stopy pozostają uniesione nad matą).

  Ćwiczenie 2: Prostowanie nóg

  Połóż się na plecach. Z wdechem wyprostuj nogi, delikatnie kierując je ku górze, jednocześnie prostując ramiona.

  Z wydechem ugnij nogi w kolanach, jednocześnie próbując dotknąć dłońmi kostek. Łopatki cały czas trzymaj uniesione nad podłogą.

  Ćwiczenie 3: Unoszenie jednej nogi

  Połóż się na boku, podpierając głowę dłonią. Wyprostuj obie nogi, trzymając je równolegle względem siebie. Zewnętrzną nogę unoś powoli ku górze (z wdechem), a następnie powoli opuszczaj, wykonując wydech. Wykonaj ćwiczenie dla każdej ze stron.

  Ćwiczenie 4: Skręty tułowia w siadzie

  Usiądź na macie z wyprostowanymi nogami. Wyprostuj ramiona, a następnie powoli wykonuj skręty tułowia raz w jedną, raz w drugą stronę, miarowo oddychając. Pamiętaj, że w ćwiczeniu powinny uczestniczyć tylko mięśnie tułowia – głowa pozostaje nieruchomo.

  Jak skomponować plan ćwiczeń? Pojedynczy trening pilates nie powinien być krótszy, niż 45 minut. Oznacza to, że dla najlepszych rezultatów, na każde z czterech, powyższych ćwiczeń powinnaś poświęcić mniej-więcej 10 minut. Wykonuj je powoli i dokładnie – w takim tempie, jakie jest dla ciebie najbardziej odpowiednie.

  Więcej

  Mata do ćwiczeń - 39,00 zł

  Więcej

  Jestem pewna, że po wypróbowaniu podstawowych ćwiczeń polubisz dyscyplinę, jaką jest pilates – efekty przy regularnych treningach pojawią się już po kilku tygodniach!

  chemtest.com.ua/analiticheskoe-oborudovanie

  pills24.com.ua/cialis-tadalafil/cialis-60-mg/