Data publikacji:

Piłka gimnastyczna – jaką wybrać?

Autor: Kasia

Ćwiczenia z piłką zdobywają coraz większą popularność. Możemy wybrać się na zajęcia z instruktorem lub kupić piłkę i ćwiczyć samodzielnie w domowym zaciszu. Na co należy zwrócić uwagę wybierając piłkę? Prezentujemy najważniejsze kryteria.

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną angażują niemal wszystkie partie mieści, dzięki czemu są niezwykle skuteczne, a my szybko widzimy efekty naszych wysiłków. Piłka pomaga także pracować nad koordynacją ruchową i równowagą. Mogą z nią ćwiczyć osoby młodsze i starsze, kobiety w ciąży lub po kontuzjach. Piłka doskonale odciąża kręgosłup, pomaga w odchudzaniu, wzmacnia mięśnie oraz kształtuje sylwetkę. Piłki różnią się rozmiarem, kolorami oraz elementami dodatkowymi. Przy zakupie warto zwrócić uwagę czy produkt zawiera w zestawie pompkę lub ją dokupić, ponieważ często piłki sprzedawane są nienapompowane.

Źródło: slim-shoppin.com

Rozmiar

Piłki wykonane są z niepękającego PCV lub z bardzo wytrzymałej gumy. Przeznaczone są głównie do ćwiczeń ogólnych, poprawiających kondycję oraz do rehabilitacji. Klasyczne piłki do fitnessu dostępne są w 4 rozmiarach. Prawidłowy dobór piłki do wzrostu ma niezwykle istotne znaczenie dla jakości i efektywności ćwiczeń.

Wielkość piłki dopasowujemy do swojego wzrostu:

 • 55 cm – dla osoby mierzącej 150-165 cm
 • 65 cm – 160-175 cm
 • 75 cm – 175-185 cm
 • 85 cm - powyżej 185 cm
 • Wskazówka: jak sprawdzić dopasowanie piłki? Usiądź na piłce tak, aby uda nie dotykały jej powierzchni. Wyprostuj się, nogi zegnij naturalnie (stopy skierowane na wprost). W tej pozycji kolana powinny być zgięte pod kątem 90 st. Inny kąt bądź zapadanie się na piłce oznacza, że nie jest to wybór dla nas.

  Na grafice: 1. Piłka gimnastyczna Axer, 52,99 zł

  Elementy dodatkowe

  W ofercie piłek gimnastycznych spotkamy także te z uchwytami wtopionymi w gumę oraz uchwytami na linkach przymocowanych do piłki. Te pierwsze skaczące, przeznaczone są głównie dla dzieci do ćwiczeń, zabawy i rehabilitacji. Także dorośli mogą z nich korzystać, jednak specjalnie dla nich powstały te z linkami po bokach, które pozwalają na bardziej zaawansowane ćwiczenia, kształtujące dodatkowo mięśnie ramion oraz barków.

  Jak ćwiczyć?

  Jak przed każdą aktywnością fizyczną, zanim zaczniemy ćwiczyć z piłką, zróbmy rozgrzewkę. W ramach właściwych ćwiczeń możemy położyć się na podłodze, oprzeć wyprostowane na piłce nogi i unosić biodra, a przy zgiętych nogach w kolanach możemy w tej pozycji robić brzuszki.

  Aby ćwiczenia z piłką były efektywne kierujmy się pięcioma zasadami:

 • Trening przeprowadzamy w 3 seriach
 • Każda seria to 15-20 powtórzeń
 • Ćwiczymy 3 razy w tygodniu
 • Nie robimy przerw pomiędzy ćwiczeniami w jednej serii
 • Ćwiczenia wykonujemy bardzo dokładnie
 • Przykładowe ćwiczenie: klękamy na prawym kolanie, lewą nogę prostujemy w bok. Prawym bokiem opieramy się na piłce i unosimy wyprostowaną lewą nogę, a następnie opuszczamy.

  Szeroki wybór piłek gimnastycznych znajdziesz TUTAJ.

  https://pharmacy24.com.ua

  steroid-pharm.com

  https://medicaments-24.net