Data publikacji:

Problemy z tarczycą - pierwsze objawy

Autor: Marcin Szewczyk

Kołatanie serca, rozdrażnienia, gwałtowne chudnięcie i tycie, łamliwe wypadające włosy. To tylko niektóre objawy świadczące o problemach z tarczycą.

Tarczyca to niewielki gruczoł znajdujący się na szyi tuż poniżej krtani. To on pilnuje, aby w naszym organizmie wszystko działało sprawnie, kontroluje metabolizm całego organizmu. Tarczyca wychwytuje z pożywienia i powietrza niezbędny jod, gromadzi go i przetwarza na tyroksynę (T4) i trójjodotyroksynę (T3) – hormony, od których zależy praca wątroby, mięśni, nerek, mózgu oraz układu chłonnego.

Większość osób zaczyna się bacznie przyglądać swojej tarczycy, kiedy na szyi pojawiają się zgrubienia, czyli wole. Należy jednak pamiętać, że to nie jedyny objaw świadczący o tym, że z tym narządem jest coś nie tak.

Chora tarczyca może wydzielać zbyt dużo hormonów (mówimy wtedy o nadczynności tarczycy) lub też produkować ich zbyt mało (niedoczynność tarczycy).

Nadczynność tarczycy (hipertyreoza)

Zbyt dużo hormonów to również przyspieszenie produkcji energii w organizmie, przez co chory jest pobudzony ruchowo, ręce mu drżą, skarży się na kołatanie serca, ma problemy z koncentracją i nie może usiedzieć w jednym miejscu. Często dochodzą do tego problemy ze snem – chory cierpi na bezsenność, a jeśli już uda mu się zasnąć, to jego sen płytki, nie dający odpoczynku. Do tego osoby cierpiące na nadczynność tarczycy czują się ciągle głodni i – mimo wzmożonego apetytu – nie tyją, tylko gwałtownie tyją. Pojawiają się też uderzenia gorąca, zaczerwienia skóry oraz problemy z włosami i paznokciami (stają się cienkie i łamliwe). Jedną z przyczyn nadczynności tarczycy jest również choroba Gravesa-Basedowa. Jej cechami charakterystycznymi są wytrzeszcz, bolesność gałek ocznych, obrzęk powiek, łzawienie, zaczerwienienie spojówek, a czasami nawet podwójne widzenie.

Niedoczynność tarczycy

Przy niedoczynności tarczycy we krwi jest zbyt mało hormonów tarczycy, serce bije wolniej, spada szybkość przemiany materii. Chorzy łatwo tyją, choć niewiele jedzą. Jest im ciągle zimno, są senne, pojawiają się problemy z koncentracją, a głos zmienia barwę na niższą, z lekką chrypką. Niedobór hormonów tarczycy odbija się również  na kondycji skóry. Staje się ona sucha, zrogowaciała, blada i zimna. Także włosy stają się łamliwe i łatwo wypadają. U kobiet nieleczona niedoczynność może być przyczyną niepłodności, nieprawidłowego przebiegu ciąży, a nawet poronień. Leczenie polega na przyjmowaniu syntetycznych odpowiedników jej hormonów.

Jakie badania wykonać?

Najprościej sprawdzić poziom hormonów TSH i fT4 we krwi. Często jednak przy chorobach tarczycy stężenie tych hormonów może być prawidłowe. W tarczycy mogą bowiem tworzyć się guzki, które wykryje dopiero USG.

Ważnym jest, aby nie lekceważyć pierwszych objawów problemów z tarczycą. Jeśli podejrzewamy, że nie funkcjonuje ona prawidłowo, powinniśmy udać się do lekarza. Szczególnie powinny o nią troszczyć się osoby, w których rodzinie pojawiały się choroby tarczycy - skłonność do niektórych chorób tarczycy, a zwłaszcza nowotworów, jest bowiem dziedziczna.

http://medicaments-24.com

виагра действующее вещество

babyforyou.org