Data publikacji:

Jak przestać jeść słodycze? 5 porad

Autor: Joanna Stanuch

Chęć przegryzienia czegoś słodkiego już niejednego z nas odwiodła od wymarzonej sylwetki. Często rezygnacja z ulubionych przekąsek okazuje się nie lada wyzwaniem silniejszym od nas samych. Jednak - dla chcącego nic trudnego. Dobra taktyka to podstawa – jeśli i ty chcesz ograniczyć słodycze w swojej diecie, wypróbuj kilka prostych sposobów na oszukanie organizmu.

Dlaczego właściwie lubimy słodkie przekąski?

Odpowiedź jest prosta i jak zwykle – leży w naszej naturze. Już od zarania dziejów ludzie sięgali po słodycze (oczywiście, najpierw w postaci owoców), jako po formę pokarmu, której spożycie nie grozi zatruciem (groźne lub zepsute rośliny cechowały się gorzkim smakiem). To ewolucyjne upodobanie zapewne pozostaje w nas do dzisiaj. Dodatkowo, nie ukrywajmy – słodycze po prostu poprawiają nam nastrój, między innymi przez podnoszenie poziomu serotoniny. Z tego względu, słodka przekąska to bardzo często pierwsza myśl wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni lub gdy chcemy poprawić swoje samopoczucie. Niestety – o równie dobrych efektach nie można mówić w odniesieni do zdrowia i sylwetki.

Jak ograniczyć spożywanie słodyczy?

  • Jedz regularnie. Jeśli nie dopuścisz do pojawiania się uczucia głodu zmniejszysz szansę, że najdzie cię chęć na słodką przekąskę. Zadbaj o węglowodany o niskim indeksie glikemicznym.
  • Wypij szklankę wody. Czy wiesz, że uczucie głodu często bywa mylone z pragnieniem? Być może twoje ciało nie domaga się ulubionego batonika, a kilku łyków wody.
  • Miej zawsze coś pod ręką. Zdrowa przekąska nie jest zła – jeśli wiesz, że w ciągu dnia może złapać cię głód, zabierz ze sobą orzechy, pudełko z sałatką czy owoc.
  • Nałóg redukuj stopniowo. Wielu ludzi problem ze słodyczami dotyka na tyle, że nie są w stanie odstawić ich natychmiastowo – reakcja organizmu może być taka, jak w przypadku wielu innych używek. Jeśli widzisz, że totalne odstawienie słodkości powoduje rozdrażnienie czy zmęczenie, po prostu stopniowo zmniejszaj ich ilość, aż dojdziesz do momentu, gdy wcale nie będą ci potrzebne.
  • Nie demonizujmy wszystkich słodyczy. Pamiętajmy też, że szereg produktów uważanych za słodycze w odpowiednich ilościach przyniosą naszemu zdrowie korzyści. Nie odmawiaj sobie od czasu do czasu kilku kostek gorzkiej czekolady dobrej jakości, czy przygotowania domowego, zdrowego deseru.
  • сильвер фокс

    СП Сустанон купить

    трибулус оптимум нутришн