Data publikacji:

Pseudo-zdrowe przekąski, których lepiej unikać

Autor: Joanna Stanuch

Promowane jako zdrowa alternatywa dla słodyczy „farbowane lisy” skusiły już niejednego z nas. Tymczasem, okazuje się, że często mogą być o wiele groźniejsze dla naszego zdrowia, niż jawne, pospolite słodkości… sprawdź, na jakie pseudo-zdrowe przekąski nie możesz dać się nabierać!

Założę się, że każdy z nas ma na koncie błąd w postaci złapania się na produkt reklamowany jako „fit”, napakowany w rzeczywistości tablicą Mendelejewa lub cukrem ukrytym pod różnymi, dziwacznymi postaciami. Wyznaję zasadę, że zamiast narażać się na taką niemiłą niespodziankę w chwilach kryzysu słodkościowego o wiele lepiej sięgnąć po ciemną czekoladę, czy upiec samodzielnie przepyszne ciasto. Oto lista przykładowych produktów, o których wielu z nas zdarzyło się pomyśleć „zdrowe”, jak się okazuje – zupełnie bezpodstawnie.

„Fit” batoniki

Zboża, owoce, miód – brzmi zachęcająco? Niewątpliwie – tak producenci reklamują niewielkie, słodkie przekąski w postaci batonika, mającego stanowić dla nas źródło cennych substancji odżywczych. W rzeczywistości, tego typu produkty to mieszanina niskiej jakości składników, w tym słodkich syropów. Jeśli uwielbiasz batoniki musli, lepiej przygotuj je samodzielnie – sprawdź TUTAJ jak to zrobić.

Napoje light

O tym punkcie wspominam dla czystej formalności – zakładam z nadzieją, że cały świat wie już o szkodliwości słodkich napojów gazowanych w wersji "bez cukru". A co mamy zamiast? Rakotwórczy aspartam, który napędza łaknienie i powoduje przybieranie na wadze szybsze, niż w przypadku białego cukru. Chcesz napić się czegoś orzeźwiającego? Przygotuj domowy sok lub zwykłą wodę z cytryną i miętą.

Chipsy warzywne i owocowe

Traktowane jako zamiennik chipsów ziemniaczanych, w rzeczywistości składają się z ogromnych ilości soli, cukru i niezdrowych tłuszczy – jak każde inne chipsy. Pożytek z warzyw i owoców w takiej formie jest praktycznie zerowy.

Wafle ryżowe

Lubisz przegryzać wafelki ryżowe jako zamiennik słonych przekąsek? Mam dla ciebie złe wieści – i one nie przynoszą twojemu organizmowi niczego dobrego. Mają wysoki indeks glikemiczny i powodują wahania w poziomie cukru. Zamiast nich, wybierz np. ciasteczka owsiane.

капельный полив

роторные спринклеры

best thriller movies