Data publikacji:

Pszenne czy razowe – po jakie pieczywo sięgać na diecie?

Autor: Sylwia Stwora

Zwykle gdy zaczynamy się odchudzać jako pierwsze w odstawkę idzie pieczywo, gdyż wierzymy, że zawarte w nim duże ilości węglowodanów to prawdziwa zguba dla naszej sylwetki. Nic bardziej mylnego. Radzimy, po jakie pieczywo sięgać na diecie, aby dostarczyć organizmowi cenną dawkę składników odżywczych, a jednocześnie nie obawiać się, że przypłacimy to dodatkowymi kilogramami.

Przede wszystkim za tym, aby nie rezygnować z pieczywa w codziennej diecie przemawia to, że jest ono cennym źródłem wielu składników odżywczych, w tym błonnika, który usprawnia pracę układu pokarmowego i daje uczucie sytności na dłużej, tym samym zapobiegając napadom głodu. Nie brakuje także białka, minerałów i witamin, w tym kwasu foliowego, żelaza, potasu, magnezu oraz witamin z rodziny B (głównie B1, B2, B6). Dzięki temu pieczywo zjadane w umiarkowanych ilościach (2-4 kromki dziennie) nie tylko nie zaszkodzi naszemu organizmowi, a wręcz może pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia i w pozbywaniu się dodatkowych kilogramów.

Sedno tkwi w odpowiednim doborze rodzaju pieczywa, które zwykle dzieli się na białe i ciemne. Jednak prawidłowy podział wynika z rodzaju ziarna i technologii produkcji, dlatego wyróżniamy pieczywo razowe, pszenne i mieszane. Pierwszy typ produktów, nazywany też żytnimi lub pełnoziarnistymi, zawiera duże ilości błonnika i wody. Produkowany jest na zakwasie i mąki z pełnego przemiału. Nie tylko pomoże rozprawić się z nadwagą, słabą perystaltyką jelit i zaparciami, ale także obniży poziom cholesterolu oraz usprawni pracę układu krążenia.

Pieczywo pszenne wytwarzane jest z wysoko przetworzonej mąki, dlatego ma mniej cennych składników odżywczych (głównie błonnika) oraz jest szybciej trawione. Z drugiej strony jest lekkostrawne. Alternatywą dla obu produktów jest pieczywo mieszane, czyli pszenno-żytnie.

Ważne jest także to, aby wybierać produkty od sprawdzonych, lokalnych piekarni, a unikać kupowania go w supermarketach, a jeśli już to uważnie czytać etykiety na produkcie. Na rynku występuje bowiem pieczywo naszpikowane polepszaczami, które zwiększają objętość produktu, zapobiegają kruszeniu się i szybkiemu wysychaniu. Powszechną praktyką jest też poprawianie koloru, smaku i konsystencji za pomocą karmelu.

https://steroid.in.ua

https://steroid.in.ua

дженерик сиалис софт цена