Data publikacji:

Pułapki zdrowej żywności

Autor: Marcin Szewczyk

Półki z tzw. zdrową żywnością możemy znaleźć w niemal każdym większym sklepie. Podczas zakupów powinniśmy jednak zwrócić na nie baczną uwagę – wiele z tych produktów „zdrowych” jest tylko z nazwy, a poza wyższą ceną – nie różnią się praktycznie niczym od swoich odpowiedników.

Produkty light

Ci, którzy nie mogą obejść się bez czekolady, produktów mlecznych, napojów gazowanych czy sałatek z majonezem, często traktują produkty typu light jako swoje zbawienie. Tłumaczą sobie, że te produkty są niskokaloryczne i zdrowe. Prawda nie jest jednak tak kolorowa. Etykietka „light” – zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego – może być przyczepiana do produktów, których "wartość energetyczna jest zmniejszona o przynajmniej 30 procent” (warto dodać, że przy nazwach typu „fitness”, „fit”, „slim”, „dietetyczne” panuje wolna amerykanka i producenci dysponują nimi bardzo swobodnie).  Aby osiągnąć ten wynik producenci zastępują „tuczące” składniki ich sztucznymi odpowiednikami – o niższej wartości kalorycznej, ale nie najlepiej wpływających na nasze zdrowie.

Produkty wielozbożowe

W teorii zdrowe i korzystanie wpływające na przemianę materii, w praktyce okazują się często jedynie sprytnym zabiegiem marketingowym. Aby nazwać produkty „wielozbożowym” producenci posypują jedynie bochenek kilkoma rodzajami ziaren. Reszta pozostaje bez zmian.

Batoniki dietetyczne

Składają się z ziaren, więc muszą korzystnie wpływać na nasz organizm? Nic z tego. Do ich produkcji często wykorzystuje się mnóstwo nasyconych tłuszczów oraz cukrów.

Napoje izotoniczne

Rozreklamowane przez seriale, w których dbający o zdrowy tryb życia bohaterowie spożywają je podczas ćwiczeń na siłowni lub porannego joggingu. W rzeczywistości to bomby kaloryczne (słodzik) niepozbawione również sztucznych barwników.

Napoje light

Kaloryczne czy nie – tak samo szkodliwe dla naszego zdrowia. Cukier to bowiem nie jedyny niezdrowy składnik. W napojach light nie brakuje bowiem stosowanego jako regulator kwasowości kwasu fosforowego (pomaga również odrdzewianiu), którego nadużywanie może powodować m.in. przewlekłe choroby nerek i układu krwionośnego, zwapnienia żył i atrofię (uwiąd mięśni i skóry).

what is surrogate

http://steroid-pharm.com

www.medicaments-24.net