Data publikacji:

Zadbaj o zdrowy sen [WYZWANIE 30 DNI]

Autor: Joanna Stanuch

Wpływa nie tylko na wygląd, ale i działanie całego organizmu. Mimo to, w dzisiejszych czasach często bywa zaniedbywany – często słyszy się przecież, że ktoś „nie ma czasu na sen” bądź, że „szkoda życia na sen”. Jest wręcz odwrotnie – sen jest nieodłącznym elementem codziennego samopoczucia, więc nie wolno go bagatelizować. Wszystkim tym, którzy czują, że muszą nad nim popracować, dedykuję kolejne, miesięczne wyzwanie.

Znaczenie snu dla ludzkiego zdrowia

Czy wiesz, że w ciągu całego życia człowiek przesypia średnio 25 lat? Nie można dyskutować z faktami – sen jest niezbędny do zdrowia i prawidłowego rozwoju. Potrzebuje go nie tylko ludzki umysł, ale i ciało.

Sen dla układu nerwowego

 • Sen to „regeneracja” dla całego układu nerwowego – w trakcie odpoczynku, jego centralna część jest wyłączona. To czas na redukcję stresów, napięć i minimalizowanie apatii.
 • Dowiedziono, że gdy śpisz, mózg najintensywniej przyswaja świeżo poznane informacje. Uczenie się po nocach nie ma więc większego sensu – jeśli odpowiednio nie wypoczniesz przed egzaminem, twój mózg po prostu nie przyjmie nowych informacji.
 • Regularny sen zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.
 • W centralnym układzie nerwowym w trakcie snu powstają nowe połączenia nerwowe.
 • Odpowiednia ilość snu równa się zdrowemu mózgowi, który w ciągu dnia pracuje lepiej i sprawniej. Wyspani są bardziej skoncentrowani i więcej zapamiętują.
 • Sen dla układu krążenia

  Sen ma ogromne znaczenie dla układu krążenia, w kontekście ciśnienia krwi. W trakcie snu, zostaje ono uregulowane. Śpiąc odpowiednio długo, zmniejszasz ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Mało tego – osoby, które już cierpią na tę chorobę, dbając o regularny sen mogą zminimalizować jej skutki.

  Sen dla urody

  Każda kobieta wie, że aby wyglądać pięknie, trzeba się porządnie wyspać. Nieprzespana noc zaowocuje ziemistą cerą, podkrążonymi oczami, przekrwionymi gałkami ocznymi. Choć taka sytuacja spotkała z pewnością każdego, to długotrwałe zaniedbywanie snu może nieść długofalowe konsekwencje dla wyglądu zewnętrznego.

  Podczas snu wydziela się hormon – melatonina, który poza dbaniem o prawidłowy przebieg nocnego odpoczynku ma również działanie przeciwstarzeniowe. Jako przeciwutleniacz, utrzymuje komórki ciała w dobrym stanie, detoksykuje. Gdy nie śpisz odpowiednio, toksyny i wolne rodniki w organizmie namnażają się, czego objawami mogą być szybciej pojawiające się zmarszczki, pogorszenie kolorytu cery, trądzik, wypadające włosy, kruche paznokcie.

  Wyzwanie: zdrowy sen!

  Przyznam się bez bicia, że i mnie zdarza się czasem zaniedbać sen, z którym wygrywają codzienne obowiązki. Czuję, że czas to zmienić – w tym wyzwaniu razem z tobą chcę sprawdzić, jak dobry plan codziennego snu wpłynie na moje życie. Na czym to polega?

  Z pewnością wiesz, że dla zdrowia należy spać około 8-9 godzin na dobę. Okazuje się, że jednak nie tylko ilość przespanych godzin ma znaczenie dla twojego zdrowia. Dużą rolę odgrywa też to, aby kłaść się i wstawać o stałych porach. Organizmowi służy regularność; szybko nauczy się on nowego harmonogramu i sprawniej będzie uwalniać odpowiednie hormony o danych porach.

  Dlaczego nie umiesz spać?

  Być może jesteś tu dlatego, bo masz problem z zasypianiem. Zastanów się, czy nie popełniasz jednego z błędów, które rujnują wartościowy odpoczynek.

  Niewygodne miejsce

  Podstawą dobrego spania są wygodny materac i poduszka. Możesz sobie nie zdawać sprawy z tego, jak duże znaczenie mają te detale dla twojego ciała. Niewygodna kanapa w połączeniu z wyleżaną przez lata poduszką to gorsze dotlenienie ciała i katastrofa dla kręgosłupa. Wybierz odpowiedni materac i poduszkę, które dopasują się do ciebie – nie odwrotnie.

  Jesz zbyt późno

  Tyle mówi się o tym, że ostatni posiłek powinno jeść się maksymalnie 3-4 godziny przed pójściem spać. Jedząc tuż przed położeniem się do łóżka sprawiasz, że twój organizm, zamiast zająć się odpoczywaniem, wysila się, by strawić posiłek.

  …Lub jesz źle

  Nadmiar cukru, kofeiny, niedobór wody – wiele elementów twojego codziennego odżywiania ma wpływ na to, jak śpisz. Zmień dietę na zdrowszą i dodatkowo wypróbuj zioła na sen. Nie mówię tu o żadnych suplementach diety, ale o naturalnych środkach. Uspokajająco działają na przykład melisa i rumianek.

  Niewywietrzony pokój

  Nawet zimą powinnaś zadbać o świeże powietrze w sypialni. Wietrz pokój choć kilak minut przed snem. Pamiętaj również, że w sypialni nie może być zbyt gorąco. Dobrym pomysłem jest również nawilżacz powietrza, który przyda się w okresie grzewczym.

  Nie ruszasz się

  Gdy nie masz gdzie spożytkować drzemiącej w tobie energii, trudniej jest zasnąć. Wybierz się na wieczorny jogging, lub po prostu poćwicz w domu. Zobaczysz, że zaśniesz o wiele szybciej, niż zwykle.

  Jesteś spięta

  Stres to największy wróg zdrowego snu. Nie zawsze da się go uniknąć, jednak możesz próbować go zwalczać. Poza tym, pamiętaj, że sen także służy jego redukcji. Relaks tuż przed zaśnięciem wspomożesz odprężającą muzyką, czy lekturą książki. Unikaj oglądania telewizji, czy korzystania z komputera tuż przed spaniem – te czynności pobudzają mózg w sposób, który utrudni ci zaśnięcie.

  Mam nadzieję, że dołączysz do mojego miesięcznego wyzwania i postarasz się codziennie kłaść i wstawać o tych samych porach, przesypiając co najmniej 8 godzin. Za miesiąc wspólnie podsumujemy efekty. Powodzenia!

  Sustaver купить

  militarycenter.com.ua/specsredstva-dlja-zaschity.html

  оксиметолон