Data publikacji:

Rotawirus – objawy, leczenie i zapobieganie

Autor: Zuzanna Pawlak

Właśnie rozpoczyna się sezon na wiele chorób. Także na zakażenia rotawirusami. Są one najczęstszą przyczyną biegunek u dzieci. Mogą wywoływać chorobę także u dorosłych. Przeczytaj, jakie są typowe objawy i leczenie infekcji rotawirusem oraz jak jej zapobiegać.

Rotawirusy – co to takiego?

Rotawirus jest przyczyną biegunek u ludzi, a także niektórych zwierząt. Wirusowe zakażenia układu pokarmowego nazywane są czasem „grypą jelitową”. Uszkadzając komórki wyścielające przewód pokarmowy, powoduje zwiększenie ilości stolców, a także zmianę ich konsystencji na bardziej wodnistą. Do zakażenia rotawirusem w naszym kraju dochodzi najczęściej w miesiącach jesiennych i zimowych. Jest to choroba przenoszona drogą pokarmową. Zatem bardzo ważna w zapobieganiu jest higiena rąk. Chory wydala wirusy jeszcze przed wystąpieniem objawów, a także po ustąpieniu choroby, czasem nawet do kilku tygodni! Już bardz mała dawka wirusów wywołuje zakażenie – ok. 100 wirusów.

Żel do dezynfekcji rąk Purell Advanced 350 ml - 26,59 zł

Rotawirus u dzieci

Dzieci są najbardziej narażone na zakażenie rotawirusami. Dotyczy to szczególnie niemowląt i dzieci do 5 roku życia. Biegunki rotawirusowe często wiążą się z koniecznością hospitalizacji na oddziałach pediatrycznych. Dzieje się tak, dlatego że u maluchów przebieg jest przeważnie cięższy niż u dorosłych i szybciej dochodzi do odwodnienia. Zakażenie przenoszone jest drogą fekalno-oralną, a więc gdy osoba chora nie przestrzega higieny, rozprzestrzenia wirusy swoimi rękami. Przeżywają one też na różnych przedmiotach, klamkach, telefonach, zabawkach dziecięcych. Dzieci biorąc je do buzi, mogą się łatwo zakazić. Niekiedy do przeniesienia wirusa dochodzi podczas kichania lub kaszlu. Dorośli chorują dużo rzadziej niż dzieci, jednak takie przypadki również się zdażają. Dotyczy to szczególnie osób starszych oraz z osłabioną odpornością.

Zakażenie rotawirusem – objawy

Choroba rozwija się szybko. Pierwsze objawy rotawirusa pojawiają się już 1-2 dni od zakażenia. Ich nasilenie może być różne. Niekiedy choroba przebiega bezobjawowo, czasem zaś przebieg jest ciężki i wymaga hospitalizacji. Do objawów zakażenia rotawirusem należą:

 • wymioty – często są pierwszym objawem
 • biegunka – wodniste stolce są oddawane nawet do 10 razy na dobę
 • gorączka – czasem sięgająca nawe 40 stopni Celsjusza
 • ból żołądka
 • złe samopoczucie
 • Rotawirus – ciężkie objawy

  Wszystkie z objawów zakażenia rotawirusami prowadzą do utraty wody. Gdy wymioty i biegunka są szczególnie nasilone, a gorączka wysoka, może dojść do ciężkiego odwodnienia. Dotyczy to przede wszystkim dzieci od 6 miesięcy do 2 lat, osób starszych i z niedoborami odporości. W takim wypadku konieczna może okazać się hospitalizacja. Dlatego najlepiej jak najprędzej zgłosić się wtedy do lekarza. Jak rozpoznać odwodnienie u swojego malucha? Zwróć uwagę na:

 • zachowanie dziecka – senność, rozdrażnienie, brak chęci do zabawy
 • brak łez podczas płaczu
 • suchy język i usta
 • oddawanie mniejszych ilości moczu
 • brak sprężystości skóry – Po złapaniu fałdu skóry np. między łopatkami, rozprostowuje się on powoli.
 • ubytek wagi
 • nasilone pragnienie
 • zapadnięcie ciemiączka u niemowląt
 • Rotawirus – leczenie

  Niestety nie istnieje leczenie usuwające rotawirusy. Objawy ustępują same po około 3-7 dni. Dlatego leczenie polega przede wszystkim na zapobieganiu odwodnieniu. Należy podawać płyny doustnie. Po konsultacji z lekarzem można podawać także specjalne preparaty uzupełniające niedobory wody i elektrolitów.

  FLORACTIN ELEKTROLITY 20 saszetek - 13,40 zł

  Jeśli chory jest bardzo odwodniony, konieczne może być dożylne uzupełnianie płynów pod kontrolą lekarza. Chory powinien pić często i w małych ilościach. Najlepiej by były to woda, słaba herbata bez cukru. Dobrym sposobem będzie też jedzenie jogurtu naturalnego oraz lekkich, niezbyt słonych zup. Natomiast powszechne picie coli na infekcje przewodu pokarmowego, nie jest najlepszym pomysłem. Przez dużą ilość cukru zawartą w tym napoju, jeszcze więcej wody wędruje do jelita, co może dodatkowo nasilać objawy. Tak samo dzieje się w przypadku spożywania soków czy mocno posolonego rosołu. Bardzo ważne jest, aby chory starał się jeść podobnie, jak przed zachorowaniem. Najlepiej w małych ilościach, 4-6 razy na dobę. W razie gorączki można zastosować lek z paracetamolem.

  Rotawirusy – zapobieganie

  Aby zapobiegać zakażeniom rotawirusami konieczne jest przestrzeganie higieny. Dokładne mycie rąk wodą z mydłem po każdym skorzystaniu z toalety oraz po powrocie z miejsc publicznych. Dokładne mycie i odkażanie toalety, używanie jednorazowych pieluch, może uchronić przed chorobą.

  Jednak nie daje to stuprocentowej gwarancji. Wirus może przeżyć na przedmiotach nawet do kilkunastu godzin. Dlatego dobrym sposobem uchronienia swojego dziecka przed ciężką chorobą jest szczepienie. Obecnie dostępne są doustne szczepionki, które można podawać dzieciom już po ukończeniu 6 tygodnia życia. Szczepienie ma przede wszystkim chronić przed ciężkim przebiegiem zakażenia rotawirusem. Jednak może też całkowicie uchronić przed zachorowaniem. Receptę na preparat otrzymasz od lekarza rodzinnego. Niestety szczepionka nie jest refundowana. Koszt opakowania to około 300 zł (pełne szczepienie – 2 dawki, ok. 600 zł).

  pills24.com.ua/shop/town-poltava/levitra-vardenafil/

  best dildo

  yujin.com.ua