Data publikacji:

Omijamy korki. Dlaczego lepiej wybrać rower?

Autor: Joanna Stanuch

Według najnowszych badań, na stanie w korkach podczas codziennego dojazdu do pracy lub szkoły tracimy aż dwie doby w miesiącu. Stracony czas można by wykorzystać na całe mnóstwo sposobów, jednak sytuacja widocznie nie ulega polepszeniu. Najwyższy czas, by i w naszym kraju kultura aktywności fizycznej zaczęła wypierać spaliny i zmarnowane minuty. Recepta na to jest banalnie prosta - wystarczy, że zamiast auta wybierzemy jednoślad.

Polska w niechlubnej czołówce

Warszawa, Łódź, Lublin i Kraków znalazły się na liście najbardziej zakorkowanych miast Europy. Według badań przeprowadzonych przez firmę Crossover, 20% ankietowanych spędza aż 2h każdego dnia na jeździe samochodem. Rocznie daje to mniej-więcej aż 20 dni, a więc tyle, ile wystarczyłoby na porządny urlop.

Stracony czas i morderczy smog

Sam przelatujący przez palce czas stracony na wleczeniu się w korkach zdaje się być pestką przy konsekwencjach, jakie emisja spalin wywiera na środowisku naturalnym. Jak wiadomo, są one jedną z głównych przyczyn powstawania smogu, który stanowi duże zagrożenia dla zdrowia mieszkańców miast. W chłodniejszych porach spacer czy przejażdżkę rowerem do pracy wybiera niewielu z nas, przez co szkodliwe zjawisko się nasila.

Siedzenie groźne jak palenie?

Kiedyś przedstawiłam wam wynik badań, które wskazują, że długotrwałe siedzenie przynosi tak złe skutki uboczne, jak palenie papierosów. Choć dla wielu brzmi to kuriozalnie, biorąc pod uwagę godziny przesiedziane w biurze czy szkolnej ławce - nie ma się czemu dziwić. Spędzając większość dnia na czterech literach, można nabawić się problemów z kręgosłupem, a nawet chorób serca, cukrzycy czy depresji!

Proste rozwiązanie: rower

Jestem świadoma, że gdy za oknem mróz, niewielu zdecyduje się na aktywność fizyczną - zwłaszcza wczesnym rankiem. Warto jednak wiedzieć, że kraje, w których mieszkańcy miast chętnie przesiadają się z samochodów na rowery są w mniejszym stopniu dotknięte problemem zanieczyszczenia powietrza, jak i chorobami cywilizacyjnymi. Wreszcie - ruch miejski zostaje znacznie udrożniony, a jego uczestnicy nie tracą życia na czekaniu w irytujących korkach. Gwarantuję, że i w naszych, polskich warunkach nie istnieją dobre wymówki, by wybierać auto zamiast samochodu. Wystarczy odrobina motywacji!

Dlaczego powinieneś wybrać rower?

Kwestię omijania korków już poruszyłam, jednak to nie jedyny powód, dla którego świat stałby się lepszy, gdyby mieszkańcy miast wybierali jednoślady. Oto inne, korzystne konsekwencje:

1. Brak problemu z parkowaniem

Nawet, jeśli droga do pracy nie jest wielkim utrapieniem, niejednokrotnie staje się nim poszukiwanie miejsca do zaparkowania. Znasz to? Tymczasem, na jednym miejscu parkingowym dla samochodu zmieści się od 8 do 10 rowerów! W dużych miastach znalezienie stojaka na rower nie powinno stanowić problemu. Zresztą - nawet, gdy nie znajdziesz odrobiny przestrzeni na zaparkowanie jednośladu, możesz wnieść go ze sobą do budynku.

Więcej

2. Oszczędności

Nie płacisz za paliwo, parkingi, przegląd czy częste naprawy - koszty utrzymania roweru w porównaniu do samochodu to symboliczne kwoty. Zyskujesz za to świetną formę i samopoczucie.

3. Zgoda ze środowiskiem

Rower nie emituje spalin i nie hałasuje. Natura będzie ci wdzięczna!

4. Doskonała forma

Nie mogę pominąć także i korzyści, jakie rower przynosi organizmowi. Mocne nogi, lepsza wydolność, doskonała koordynacja i spostrzegawczość. Musze wymieniać dalej? Dodatkowo, rower to wybór doskonały w absolutnie każdym wieku.

Jak przygotować się do jazdy w mieście?

Jeśli udało mi się ciebie przekonać do tego, by częściej wsiadać na rower w codziennej drodze do pracy, czas na kilka wskazówek dotyczących tego, jak powinieneś się przygotować.

1. Sprzęt

Wybierz rower odpowiedni dla siebie. W przypadku jazdy miejskiej, nie musi być rzecz jasna dostosowany do trudnych warunków (choć wiele zależy od tego, jak wygląda twoja codzienna droga). Postaw na jakość, wygodny model, jak i odpowiednie funkcje, np. kosz do przechowywania niezbędnych rzeczy. Nie zapomnij o sprawnym dzwonku i oświetleniu!

Więcej
Więcej

2. Bezpieczeństwo

Jazda miejska czy górska - to bez znaczenia. Kask to absolutna konieczność! Wiem, że o wiele lepiej prezentuje się rozwiany w jeździe włos, jednak podczas przejażdżki po mieście należy zachować absolutną ostrożność.

Więcej

3. Odzież

Gdy w trasie spędzasz nieco więcej czasu, warto pomyśleć o podręcznym plecaku schowaj ubrania, w które będziesz mógł przebrać się po przybyciu na miejsce.

Więcej

4. Odpowiednia widoczność

Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy poranki i popołudnia nie raczą nas dużymi ilościami słońca, warto pamiętać o odblaskach. To kolejny, niewielki element, który zapewni bezpieczeństwo zarówno nam samym, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.

5. Chroń się przed smogiem

Zanim zjawisko smogu zniknie z polskich miast, najpewniej upłynie sporo czasu. W okresie większych zanieczyszczeń powietrza podczas uprawiania aktywności fizycznej na zewnątrz warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową. Dzięki temu, codzienna jazda rowerem będzie przyjemniejsza i przede wszystkim - zdrowsza.

Maska antysmogowa - 69,00 zł

Więcej

Kto z was wybiera rower zamiast samochodu?

диспорт цена

купить таблетки сиалис

гиалуроновая кислота в губы