Data publikacji:

Sezonowe warzywa – dlaczego warto po nie sięgać?

Autor: Sylwia Stwora

Sezonowe warzywa i owoce to prawdziwy dar natury. Korzystajmy z okazji, że sezon trwa w najlepsze i uzupełniajmy nasze posiłki o świeże produkty. Sprawdźmy zatem dlaczego warto po nie sięgać.

Sięgając po sezonowe warzywa i owoce możemy liczyć, że są one przede wszystkim bogatsze w niezbędne substancje odżywcze niż te same produkty zakupione zimą w marketach. Sezonowe warzywa takie jak pomidor, cukinia, szpinak czy kalafior dostarczają nam dawkę składników mineralnych i witamin, która jest przede wszystkim naturalna, a nie sztuczna.

Obok dobrodziejstw witaminowych najważniejszą zaletą jeśli chodzi o sezonowe warzywa jest fakt, że są one po prostu smaczniejsze. Świeże i pachnące skutecznie przekonają niejadka do skosztowania. Wiele z sezonowych warzyw najlepiej smakuje, gdy spożywamy je surowe, nieprzetworzone termicznie. Pamiętajmy, że wówczas też zachowują większą część wartości odżywczych.

Sezonowe warzywa mają jeszcze jedną przewagę nad tymi dostępnymi przez cały rok, a mianowicie korzystniejszą cenę. W szczycie swojego sezonu są znacznie tańsze niż przez większą część roku, dzięki czemu możemy, np. zaprawiać je, a potem zajadać przez cały rok.

Pomidory, choć jak większość warzyw są do kupienia przez cały rok, najlepiej smakują wiosną. Bogate w sód, magnez, wapń, a także witaminy, m.in. K i B1, pomogą zadbać o nasze serce.

Ogórki gruntowe usuną z organizmu szkodliwe substancje i mogą okazać się szczególnie przydatne w różnego rodzaju dietach i kuracjach oczyszczających.

Dostępna od sierpnia kukurydza zawiera duże ilości skrobii, która jest doskonałym źródłem energii. Ponadto jest bogata w witaminy z grupy B, witaminę A oraz E.

Dynia i szparagi to idealne warzywa sezonowe, które są polecane osobom na diecie. Oba są niskokaloryczne i do tego bogate w witaminy i składniki mineralne. Zawierająca przeciwutleniacze dynia zapobiega nowotworom oraz wpływa pozytywnie na układ krążenia.

Spośród innych typowych warzywach sezonowych, na które warto zwrócić uwagę, należałoby wymienić, m.in. bób, fasolę szparagową, buraki, młodą kapustę i szczaw.

https://pills24.com.ua

стероиды киев

левитра купить украина