Data publikacji:

Skurcz w trakcie treningu – co zrobić?

Autor: Sylwia Stwora

Pierwszym odruchem w momencie, gdy złapie Cię skurcz jest rozmasowywanie obolałego miejsca. Podpowiadamy, co jeszcze możesz zrobić, jeśli ta bolesna dolegliwość pojawi się w trakcie treningu oraz jak w przyszłości zmniejszyć jej prawdopodobieństwo.

Jednym z elementarnych błędów popełnianych przez osoby aktywne jest brak rozgrzewki przed treningiem, poświęcenie na tę fazę przygotowania mięśni na wzmożony wysiłek zbyt małej ilości czasu czy wykonanie jej w niedbały sposób. Ważne jest także pamiętanie o ćwiczeniach rozciągających po zakończeniu zajęć – stretching służy nie tylko ustabilizowaniu pracy serca, ale także rozluźnieniu napiętych mięśni.

Innym powodem wystąpienia skurczu w trakcie treningu jest przegrzanie organizmu i związane z tym odwodnienie. Pamiętaj zatem, aby, zwłaszcza w upalne dni, pić zadbać dużo wody. Nie należy sięgać po nią dopiero, gdy dopadnie Cię duże pragnienie. Lepiej pić ją  małymi łykami w regularnych odstępach czasu.

Skurcz jest także odpowiedzią na monotonne i długotrwałe wykonywanie tego samego ruchu, np. w trakcie biegu, pływania czy jazdy na rowerze. Warto więc różnicować tempo i intensywność wysiłku fizycznego, a także starać się robić przerwy na danie mięśniom chwili oddechu. Powstaje też na skutek niedoboru soli i minerałów, dlatego w codziennej diecie zadbaj o odpowiednią podaż magnezu, żelaza, wapnia, sodu oraz witamin z grupy B. Suplementy je zawierające znajdziesz TUTAJ.

Skurcze są również objawem przetrenowania, stąd ważne jest , aby zapewniać organizmowi odpowiednio dużo czasu na regenerację po treningu.

Kiedy już dopadnie Cię skurcz, przerwij trening i zacznij kolistymi ruchami masować mięśnie. Możesz też oklepywać bolejące miejsce lub mocno uciskać napięty mięsień. Pomocne będzie powolne i lekkie rozciąganie. Odpocznij 2-3 minuty i uzupełnij poziom elektrolitów – małymi łykami wypij nieco wody lub izotoniku. Po treningu, w trakcie którego złapał Cię skurcz, weź ciepłą kąpiel.

danabol-in.com

действие виагры на мужчину

препараты для потенции купить в киеве