Data publikacji:

Sport z psem: 10 pomysłów

Autor: Joanna Stanuch

Jeśli masz psa, zapewne już wiesz, że czworonóg niejako wymusza codzienną dawkę aktywności - w końcu trzeba wyprowadzać go na spacery. Z twoim milusińskim jednak możesz spędzać czas o wiele ciekawiej! Dziś mam dla ciebie 10 pomysłów na sporty, jakie możecie wspólnie uprawiać - oczywiście, z korzyścią dla obu stron.

Czemu warto uprawiać sport wraz z psem?

Nawet, jeśli twój pupil uwielbia codzienne spacery, z pewnością dla ciebie stały się już pewną rutyną. Sport z psem to możliwość połączenia konieczności z przyjemnością. Zwłaszcza teraz, gdy lato w pełni masz bardzo wiele opcji na to, by codzienne spacery zamienić w ekscytującą przygodę.

Sport zbliży was jeszcze bardziej, niż zwykłe spacery z psem. Twój zwierzak wypady do parku będzie kojarzył jako dawkę dobrej zabawy, podczas której wzmocnicie więź i nauczycie się jeszcze lepszej współpracy. Na marginesie warto dodać, że jeśli posiadasz bardzo energicznego psa, po powrocie do domu na pewno zyskasz nieco spokoju, bo zmęczony utnie sobie drzemkę.

Nie zapominajmy, że psy - zwłaszcza te mieszkające w miastach - są narażone na nadwagę i idące za nią choroby. Powodem tego jest zbyt mała dawka aktywności fizycznej. Zwłaszcza duże rasy powinny regularnie “trenować”, by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Propozycje sportów dla ciebie i twojego psa

 • Frisbee
 • Klasyczny rzut dyskiem to jedna z prostszych, ale i fajniejszych zabaw, na które możesz pozwolić sobie wraz ze swoim psiakiem. Polega na rzucaniu dysku (frisbee) przez opiekuna psu, który łapie go w locie i przynosi wprost w twoje ręce. Jedyne, co jest wam potrzebne to dysk i spory kawałek przestrzeni - na przykład w miejskim parku.

  Co da wam frisbee? Twój pies się wybiega, podszkoli z komendy “aport. Ty także nie będziesz się nudzić - uwierz, że w zabawie w frisbee z pupilem także nieco się poruszasz.

 • Bikejorging
 • Jeśli posiadasz tzw. psa zaprzęgowego, warto wypróbować bikejorging. Choć wielu osobom wciąż kojarzy się to z czymś okrutnym, zapewniam cię, że istnieją rasy, które wręcz wymagają dużego wysiłku fizycznego dla prawidłowego rozwoju. Ty jedziesz na rowerze, z kolei twój pies jest przypięty do specjalnego zaprzęgu, ustawionego w bezpiecznej odległości. Według psich behawiorystów, to świetny sposób na tresurę posłuszeństwa.

  Lżejsza alternatywą będzie przypięcie psa smyczą do roweru i lekka przejażdżka po parku. Pamiętaj jednak, by zadbać o bezpieczeństwo swojego pupila - wybieraj odpowiednie drogi i rób przerwy w treningu.

 • Canicross
 • To nic innego, jak bieganie z psem. Jeśli lubisz jogging, zabierz na trening swojego milusińskiego i ćwiczcie razem. Oczywiście tylko wówczas, gdy twój pies nauczony jest chodzenia tuż przy twojej nodze.

 • Dogtrekking
 • To coś dla miłośników intensywnych spacerów. Dogtrekking wraz z psem uprawiaj na terenach górzystych. Postaw na zmienne tempo i długie, kilkukilometrowe trasy. Dla was obojga będzie to doskonały trening kondycji, ale i sposób na zgubienie zbędnych kalorii.

 • Agillity
 • Widowiskowa forma aktywności z psem, którą zapewne znasz z filmów. Agillity polega na stworzeniu toru przeszkód w postaci tuneli, płotków itp., które pies musi pokonać w określonej kolejności i tempie. Oczywiście, ty mu towarzyszysz: może niekoniecznie przeciskając się przez wąskie tunele, ale tuż obok, dotrzymując pupilowi kroku. To doskonała forma aktywności, zacieśniania więzi i poprawiania komunikacji.

 • Canicyclocross
 • To kolejna z propozycji dla posiadaczy silnych psów, które doskonale czują się w zaprzęgach. Canicyclocross polega na ciągnięciu przez dwa psy roweru swojego pana po lesistym, trudnym terenie. Ta dyscyplina bardzo przypomina wyścigi psich zaprzęgów.

 • Water work - pływanie z psem
 • Większość psów doskonale pływa. Wiele z nich wprost to uwielbia! Rasy, które świetnie czują się w wodzie to chociażby spaniele czy retrievery. Lato to idealny czas na wypad nad wodę i wspólny sport. Pływanie możesz połączyć np. z aportowaniem. Pamiętaj o wyborze bezpiecznych zbiorników wodnych.

 • Zabawa w tropienie
 • Choć to aktywność wpływająca raczej na zmysły niż fizyczność psa, warto jej spróbować. Zwłaszcza, jeśli twój pies należy do jednej z ras tropiących. Zorganizujcie podchody, podczas których celem twojego psiaka będzie odnalezienie konkretnego przedmiotu. Wcześniej pozostaw jego zapach na różnych miejsach, które będą układały się w ścieżkę prowadzącą do celu. Do tego typu zabawy warto zaprosić przyjaciela wraz z jego psem - będziecie mogli wzajemnie wymyślać sobie zapachowe zagadki. Behawioryści sądzą, że tego typu aktywności doskonale wpływają na układ nerwowy psa, wspomagają koncentrację, a nawet uspokajają psy nerwowe i bojaźliwe.

 • Dog dancing
 • Czy wiesz, że twój pies może nauczyć się nawet… układu tanecznego? Oczywiście, dotyczy to tych najbardziej pojętnych ras, jak na przykład border collie. Zacznij od nauki sztuczek na polecenie (czołganie się, stanie na dwóch łapach, slalom itp.). Gdy twój pies je opanuje, dodaj muzykę o właściwym tempie i wraz z nim przygotuj wyjątkowy układ.

 • Weight pulling
 • To dyscyplina dedykowana psom naturalnie przystosowanym do dużych przeciążeń, takim jak amstaffy czy pitbulle. Lżejsze formy weight pullingu mogą być uprawiane przez przy zaprzęgowe. Dyscyplina polega na ciągnięciu przez psa obciążenia, do którego przywiązany jest uprzężą bądź linką. Obciążenie warto dostosować do możliwości psa, lecz nie musi być fachowe - w przypadku psów zaprzęgowych, często bywa nim po prostu większa gałąź znaleziona w lesie. Choć to dyscyplina kontrowersyjna, ponownie zaznaczę, że niektóre rasy psów są naturalnie dostosowane do pewnych aktywności, które po prostu sprawiają im frajdę. A co ty możesz robić wówczas, gdy twój pupil będzie dbał o poprawę swojej siły? Możesz go dopingować i biegać wraz z nim (niekoniecznie z obciążeniem).

  To tylko kilka z aktywności, które możesz uprawiać w towarzystwie swojego zwierzaka. Masz inne pomysły? Koniecznie daj znać w komentarzu!

  http://massagerxla.com

  renesans-centr.kiev.ua

  анаполон купить