Data publikacji:

Suplementy diety – co warto o nich wiedzieć?

Autor: Ola Sztobryn

Witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu. Niedobory odbijają się na naszym zdrowiu i wyglądzie. W trosce o dobre samopoczucie i witalność każdego dnia, coraz częściej sięgamy po suplementy diety. Czy wiemy o nich wystarczająco dużo?

Kilka słów o suplementach diety

Na wstępnie należy zaznaczyć, ze suplementy diety nie są lekami, które zażywa się w przypadku choroby, to środki o charakterze profilaktycznym, przeznaczone dla osób zdrowych. Ich zadaniem jest uzupełnienie diety, są źródłem substancji, które odżywiają organizm. Suplementy diety nie są kwalifikowane jako leki. Dlatego, zgodnie z prawem, nie jest koniczna dokładna analiza kliniczna dotycząca tego, czy dany preparat jest skuteczny. Wniosek? Do reklam zapewniających, że po zażyciu suplementów, nasze włosy i paznokcie na pewno będą pięknie wyglądać, należy zachować odpowiedni dystans.

Kiedy warto sięgnąć po tabletkę

Dobrze wiemy o tym, że witamina C wspiera układ odpornościowy i zażywamy ją w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy podatni na infekcje. Z kolei, gdy odczuwamy niepokojące drganie powieki, sięgamy po magnez. Nic w tym złego, ale warto zastanowić się, o jakie składniki możemy wzbogacić naszą dietę, żeby dostarczyć organizmowi brakujących substancji. Przecież witaminę C znajdziemy w produktach, takich jak: czarna porzeczka, czerwona i zielona papryka, kalafior czy też brukselka. Natomiast magnez uzupełnimy, jedząc płatki owsiane, orzechy laskowe, banany, kaszę gryczaną, szpinak, makrelę, dorsza, aż w końcu czekoladę. Witaminy i minerały spożywane wraz z pokarmem są o wiele lepiej przyswajane przez organizm.

Kiedy suplementy diety zlecił nam lekarz, należy je brać zgodnie ze wskazówkami. Jednak zachęcani reklamami coraz częściej sami sięgamy po różnego typu preparaty. Musimy uważać, bo zbyt duża dawka witamin lub minerałów wcale nie jest zdrowa. Nie wolno przekraczać dziennych limitów. Należy pamiętać o tym, że jeżeli zażywamy kilka suplementów diety jednocześnie, trzeba sprawdzić, czy ich składniki nie są takie same. Tak jak przy każdym leku, dokładna analiza wytycznych umieszczonych na ulotce lub opakowaniu jest koniecznością, zwłaszcza, gdy regularnie zażywamy inne leki. Wówczas warto skonsultować naszą decyzję o przyjmowaniu danego preparatu się z lekarzem prowadzącym.

Musimy wiedzieć, że żaden preparat nie jest w stanie zastąpić zróżnicowanej diety, w której nie brakuje warzyw i owoców. Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, są jej uzupełnieniem.

www.pharmacy24.com.ua

http://pills24.com.ua

вимакс инструкция