Data publikacji:

Tempo ćwiczeń – od jakiego zacząć?

Autor: Kasia

Na prawidłowy i efektywny trening składa się wiele czynników. Wybieramy rodzaj ćwiczeń, ilości powtórzeń oraz serii czy obciążenie. Często zapominamy jednak o bardzo istotnym elemencie, jakim jest tempo. Ma on ogromne znaczenie dla efektów treningu. Podpowiadamy, z jaką szybkością wykonywać ćwiczenia.

Kiedy rozpoczynamy naszą przygodę z siłownią dużo uwagi poświęcamy dobremu i odpowiedniemu do naszych możliwości oraz celów planu treningowemu. Wybieramy rodzaj ćwiczeń, liczbę powtórzeń i serii, odpoczynek pomiędzy seriami, rozkładamy cały trening w czasie, decydujemy o obciążeniu i ustalamy tempo ćwiczeń. Wszystkie te parametry tworzą nierozłączną całość i nie sposób pominąć żadnego, jeśli nasz trening ma być prawidłowy oraz przynieść pożądane rezultaty.

Na rezultaty treningu wpływa kilka czynnik, a jednym z nich jest tempo wykonywanych ćwiczeń. Fot.

Co to jest tempo?

Aby móc zdecydować, jakie tempo będzie dla nas najlepsze musimy najpierw zrozumieć czym to tempo jest. Każde ćwiczenie składa się z 4 faz: koncentrycznej (przyczepy mięśniowe zbliżają się), przerwy, ekscentrycznej (przyczepy oddalają się) i kolejnej przerwy, po czym  następuję kolejny cykl. Tempo opisuje się czterema cyframi odpowiadającymi poszczególnym fazom. Przykładowo przysiady piszemy następująco: 2-0-1-0, co oznacza, że faza pierwsza (w tym przypadku ekscentryczna, kiedy schodzimy do przysiadu) trwa 2 sekundy, brak przerwy i od razu przejście do fazy koncentracyjnej, czyli podniesienie obciążenia. W tym przypadku, jak i w większości ćwiczeń druga pauza nie występuje.

Praca mięśni

Nasze mięśnie podczas ćwiczeń pracują w momencie, kiedy są napięte. Im dłużej to trwa, tym większą pracę muszą wykonać. Jeśli chcemy wykonać 10 przysiadów, na które przy założeniu, że nasze tempo wynosi 2-0-1 potrzebujemy 30 sekund. Obliczamy to przy pomocy prostego równania (2 + 0 + 1) x 10 = 30. Wystarczy, że przysiady wykonamy w tempie 3-0-2 i czas pracy naszych mięśni wzroście z 30 do 50 sekund, co oczywiście automatycznie zmieni efekt ćwiczeń.

Określamy tempo

Wyznaczenie najlepszego tempa może znacznie poprawić skuteczność wykonywanego treningu. Bardzo ważne jest obserwowanie ciała, swoich możliwości, kondycji oraz doświadczenia, ale także rodzaje ćwiczeń, ilości powtórzeń czy obciążenie, ponieważ to od nich zależy tempo. Nie zawsze będzie ono dokładnie takie samo. Jeśli dopiero zaczynamy możemy skorzystać z ogólnych wytycznych podczas planowania treningu. Jeśli chcemy prasować nad siłą mięśniową nasz schemat na początku będzie wyglądał tak: 1-0-X (gdzie X oznacza jak najdynamiczniejszy ruch), w przypadku rozwoju masy mięśniowej: 2-0-1, a wytrzymałości: 4-0-4. Oczywiście zaproponowane wartości mają charakter poglądowy i będą dobre dla osób początkujących, z czasem będziemy mogli je modyfikować i dostosowywać do swoich możliwości.

Szeroki wybór odzieży, akcesoriów i sprzętu do ćwiczeń znajdziesz TUTAJ.

Нашел в интернете интересный портал на тематику туринабол.
http://pills24.com.ua

20 mg cialis