Data publikacji:

Trądzik. Jak się go pozbyć?

Autor: Marcin Szewczyk

Charakterystyczne zmiany na skórze wyglądają nieestetycznie i mogą człowieka wpędzić w trwałe kompleksy. Jak walczyć z trądzikiem?

Dieta

Jesteś tym, co jesz. Leczenie trądziku zacznijmy więc od przyjrzenia się naszej diecie i trybowi życia. Z naszego jadłospisu powinny zniknąć tłuste, smażone potrawy, sztuczne soki i słodycze. Silnie trądzikotwórczo działają również syntetyczne aromaty (określane niekiedy jako identyczne z naturalnymi) i konserwanty. Unikajmy też tytoniu – na skórę negatywnie wpływa zarówno palenie czynne, jak i bierne, powinniśmy więc unikać zadymionych pomieszczeń.

Domowy sposoby i środki bez recepty

Toniki, maści, kremy, maseczki… Półki sklepów i aptek uginają się od preparatów do cery trądzikowej. Ważne jest, aby zmian nie drażnić, nie wyciskać i nie rozdrapywać. Przynieść to może bowiem skutek odwrotny do zamierzonego – dolegliwości się nasilą lub dojdzie do zakażenia.

Leczenie trądziku możemy też rozpocząć metodami domowymi. Pomóc może picie drożdży (raz dziennie 1/4 kostki drożdży rozpuszczone w ciepłym mleku). Cera trądzikowa może być też przemywana sokiem z aloesu lub jego wodnym roztworem.

Wizyta u dermatologa

Jeżeli ogólnodostępne preparaty nie przynoszą efektu, powinniśmy udać się do dermatologa, który obejrzy cerę i przepisze odpowiedni preparat. Najczęściej stosowane jest leczenie zewnętrzne, czasami w połączeniu z preparatami stosowanymi doustnie. W walce z trądzikiem podaje się zazwyczaj antybiotyki (tetracyklina, erytromycyna, minocyklina czy klindamycyna). Niestety, na  widoczne rezultaty przy tej formie terapii często trzeba czekać wiele tygodni, a nawet miesięcy.

steroid.in.ua

сильные препараты для потенции

монтаж автоматического полива