Data publikacji:

Poznaj boostery testosteronu – Tribulus i ZMA

Testosteron to jeden z hormonów niezbędnych dla dobrego męskiego samopoczucia, odpowiedniego poziomu libido oraz świetnej formy. Poziom testosteronu spada wraz z wiekiem, dlatego wielu panów decyduje się na tzw. boostery, czyli wzmacniacze działania tego hormonu. Jak działają te substancje i jakie wzmacniacze znajdziesz na rynku? To m.in. tribulus terrestris oraz ZMA.

Rola testosteronu w męskim organizmie

Testosteron to bez wątpienia najważniejszy hormon w organizmie mężczyzny. Odpowiada za potencję, dobre samopoczucie, siłę, masę mięśniową. Gdy zaczyna go brakować, ciało mężczyzny zaczyna napotykać liczne przeszkody trudne do pokonania – odczują to przede wszystkim panowie aktywni fizyczni.

W przypadku spadku ilości testosteronu, mięśnie stają się mniej wydajne, a ich masa spada. Zamiast tego pojawia się skłonność do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Każdy mężczyzna może sprawdzić poziom testosteronu, wykonując proste badania laboratoryjne.

Czym są boostery testosteronu?

Booster (inaczej: wzmacniacz) to rodzaj suplementu, który w naturalny sposób podnosi poziom hormonów w organizmie. Należy zaznaczyć, że wzmacniacze nie dostarczają testosteronu „z zewnątrz”, a jedynie pobudzają organizm do wzmożenia jego produkcji.

W przypadku mężczyzn, zwiększona ilość testosteronu jest wskazana bardziej, niż jego niedobór. Gdy poziom tego hormonu spada poniżej normy (a więc poniżej 2,3 ng/ml), pojawiają się problemy takie jak ospałość, spadek libido, utrata masy mięśniowej, pogorszone samopoczucie, a nawet stany depresyjne.

Gdy zauważysz u siebie takie objawy, warto wykonać badania diagnostyczne w celu ustalenia poziomu testosteronu. Gdy okaże się, że jest zbyt niski, wzmacniacze mogą okazać się pomocne w jego uregulowaniu.

Tribulus terresis: naturalne wsparcie gospodarki hormonalnej

Boosterem testosteronu, który zasługuje na szczególną uwagę, jest buzdyganek naziemny (tribulum terresis). To roślina o wielu prozdrowotnych właściwościach – reguluje ciśnienie krwi, zwalcza stany zapalne gruczołu krokowego, zapobiega chorobom krążenia.

Co jednak najistotniejsze – zawiera saponiny, indole i polifenole, które hamują aktywność enzymów, które przetwarzają testosteron w organizmie.

Tribulus od wieków stosowany był jako środek wzmacniający męskie libido, leczący zaburzenia erekcji, poprawiający męską płodność. Współczesne badania dowodzą, że jego stosowanie znacząco poprawia jakość męskiego nasienia. Dodatkowo zmniejsza uczucie zmęczenia i pomaga w leczeniu chorób prostaty.

Tribulus terresis w suplementach na masę

Właściwości buzdyganka naziemnego zostały docenione przez producentów suplementów dedykowanych sportowcom. Wiele osób nazywa te środki legalnym dopingiem - naturalne pobudzenie produkcji testosteronu przekłada się na zwiększoną siłę oraz energię. Należy zaznaczyć, że tribulum terresis jest dopuszczony do użytku dla sportowców zawodowych.

Efektami stosowania buzdyganka naziemnego, jakie zauważą osoby aktywne, są:

 • zwiększona siła mięśni,
 • przyrost masy mięśniowej,
 • zmniejszenie uczucia zmęczenia.
Tribulus podnosi poziom anabolicznego testosteronu o około 41%, pozwalając sportowcom na bezpieczne i naturalne wzmocnienie organizmu.

ZMA = cynk, potas i B6

Kolejnym suplementem, który pobudza produkcję testosteronu w ciele jest ZMA. Choć jest wybierany znacznie rzadziej, niż popularne odżywki białkowe, przyniesie liczne korzyści organizmowi każdego sportowca.

ZMA to połączenie cynku, potasu oraz witaminy B6 – a więc substancji, na które zapotrzebowanie wykazują osoby trenujące siłowo. Jednocześnie większe stężenie tych składników w organizmie powoduje zwiększoną produkcję testosteronu, który – jak już wspomniano – jest konieczny do zwiększenia siły i masy mięśniowej.

Oto, jak poszczególne komponenty ZMA wpływają na ciało sportowca:

 • Cynk – jego optymalny poziom w organizmie zapewnia właściwy poziom w organizmie zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Jest niezmiernie ważny także dla produkcji hormonu wzrostu.
 • Magnez – niezbędny dla dobrego przesyłu impulsów nerwowych do mięśni. Gdy go brakuje, mięśnie pracują mniej efektywnie, a co za tym idzie – wolniej się rozwijają. Dodatkowo, magnez jest minerałem niezbędnym dla zachowania koncentracji i dobrego snu.
 • B6 – zwiększa przyswajalność powyższych pierwiastków.

Suplement na masę ZMA – efekty

Jakich rezultatów można oczekiwać, stosując suplementy ZMA?
 • Szybsza rozbudowa mięśn.
 • Zapobieganie skurczom mięśni w trakcie trening.
 • Skrócenie czasu regeneracji między treningam.
 • Zmniejszenie podatności na stres (hamowanie działania kortyzolu.
 • Polepszenie koncentracji.
 • Lepsza jakość snu.
Jak widać, poza wpływem na pracę mięśni, ZMA może przynieść ci wiele innych, cennych korzyści. W odróżnieniu od środków steroidowych, oddziałuje na organizm pozytywnie, uzupełniając niedobory i chroniąc go przed groźnymi schorzeniami.

Kiedy warto stosować suplementy na masę?

Jeśli ćwiczysz siłowo i zależy ci na sprawnej rozbudowie mięśni oraz zwiększeniu ich siły, tribulus terresis oraz ZMA okażą się dobrymi rozwiązaniami. To suplementy bazujące na naturalnych składnikach, oddziałujące na organizm w bezpieczny sposób.

Jednocześnie są rozsądniejszą alternatywą dla środków steroidowych. Mimo to, warto pamiętać, aby naturalne suplementy na masę stosować z rozwagą – dopasowując dawki indywidualnie do siebie. Koniecznie zapoznaj się z dołączoną do suplementu ulotką lub uzyskaj fachowej porady, np. u trenera personalnego.
Naturalne boostery testosteronu sprawdzą się u każdej osoby trenującej siłowo. W odróżnieniu od sterydów, stosując je możesz liczyć na pozytywne, zdrowotne rezultaty, jak polepszenie libido, ochronę układu krwionośnego czy poprawę pracy mózgu.
Autorka: Joanna Stanuch