Wątroba jest największym narządem gruczołowym ludzkiego organizmu. Waży średnio 1-2 kg i jest podzielona na cztery płaty o różnych kształtach. Wirus zapalenia wątroby ma silne powinowactwo do tego narządu - tutaj się namnaża.
Wątroba leży po prawej stronie ciała, pod żebrami. Zdrowa, niepowiększona wątroba u dorosłej osoby nie powinna wystawać poza obrys żeber. Sytuacja inaczej wygląda u dzieci i noworodków, u których wątroba zajmuje większą część jamy brzusznej i fizjologicznie wystaje poza łuk żeber.
Czy wiesz, że wątroba pełni ponad 500 funkcji? Z wielu z nich nie zdajemy sobie nawet sprawy! Najważniejsze funkcje wątroby:
Suplement diety Mega Tran z wątroby rekina - 9,68 zł
Wirusy powodujące wirusowe zapalenie wątroby, tzw. WZW to największe zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania tego narządu. Istnieje kilka typów zapalenia:
We wszystkich typach WZW objawy są podobne, niezależnie od wywołującego je wirusa. Często występuje podwyższona temperatura ciała, bóle stawów i mięśni, osłabienie i utrata apetytu. Bardzo łatwo można je pomylić ze zwykłą grypą.
W większości przypadków żółtaczka nie występuje w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby! Może wystąpić dopiero w zaawansowanej chorobie. W cięższych przypadkach mogą rozwinąć się żylaki przełyku a nawet wodobrzusze.
Czy możesz być chora, ale o tym nie widzieć? Niestety, jest to możliwe. W ponad 80% przypadków objawy są niespecyficzne lub nie ma ich wcale. Choroba może rozwijać się latami i dawać objawy dopiero wtedy, kiedy wątroba zostanie nadwyrężona przez namnażające się wirusy.
Zakażenie wirusem HCV, który powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C to problem globalny. Nie ma leku, który mógłby zostać wymierzony w wirusy. Leczenie opiera się na długotrwałym przyjmowaniu rybawiryny i interferonu, który jedynie wzmacnia układ odpornościowy i motywuje go do walki.
Nie ma szczepionki, która mogłaby uchronić ludzi przed zapaleniem typu C! Obecnie wszystkie noworodki i osoby narażone w Polsce są szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Wirus HCV jest jedną z głównych przyczyn rozwijania się raka wątroby i marskości narządu. Może przez wiele lat (5-35 lat), nie dawać żadnych objawów. Skoro nie ma szczepionki przeciwko HCV ani skutecznego, niezawodnego leku, to jak uchronić się przed zakażeniem?
Wirusy typu B, C, D i G przenoszone są przez krew. Warto zaznaczyć, że zakażenie nie jest przenoszone drogą płciową. Do zakażenia może dojść podczas seksu, jedynie w momencie, kiedy partnerzy będą mieli rany w drogach rodnych, i nie zabezpieczą się za pomocą prezerwatywy podczas stosunku. Drogą wniknięcia wirusów do organizmu będzie wówczas świeża rana, a nie błony śluzowe dróg rodnych.
Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę – zapisz się do poradni chorób zakaźnych na wizytę do specjalisty. Chorobę można rozpoznać za pomocą badań krwi i badań obrazowych wątroby, np. USG. Jeśli nie chcesz czekać na wizytę u lekarza, udaj się do punktu pobrań krwi i poproś o zbadanie krwi w kierunku chorób wątroby. Koszt badania poziomu przeciwciał anty-HCV to 30-45 zł. Z wynikami zapisz się na wizytę do lekarza rodzinnego, który zdecyduje co dalej.
Tak i nie. Wszystko zależy od typu wirusa. Wirus, który powoduje WZW typu A nie daje objawów przewlekłych, można wyleczyć ten typ zapalenia wątroby. Około 90% chorych na WZW typu B również udaje się wyleczyć. Problem pojawia się przede wszystkim z WZW typu C, na które wciąż nie ma skutecznego lekarstwa.
Nie tylko specjalista chorób zakaźnych może wypisać skierowanie na badanie krwi w kierunku wirusowych chorób wątroby. Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie HCV – poproś swojego ginekologa o skierowanie na badanie.
Ryzyko zakażenia płodu od matki jest niewielkie. Wzrasta przy porodzie, kiedy dziecko może mieć kontakt z krwią matki przez przeciętą pępowinę.
Zdania w środowisku lekarzy i mam są podzielone. Wirus co prawda nie jest przenoszony przez mleko matki, ale istnieje jednak ryzyko uszkodzenia brodawek podczas ssania przez dziecko – może to być droga zakażenia.