Data publikacji:

Właściwości lecznicze pokrzywy

Autor: Sylwia Stwora

Kojarzy nam się głównie z nieprzyjemnym pieczeniem wywołanym zetknięciem się z jej liśćmi oraz babcinymi płukankami do włosów. Większość z nas omija ją szerokim łukiem, uważając za chwast. Warto jednak zaprzyjaźnić się z pokrzywą ze względu na jej właściwości lecznicze.

Szeroki zakres prozdrowotnego oddziaływania pokrzywy na ludzki organizm sprawił, że od setek lat stanowi ona nieodzowne lekarstwo stosowane w medycynie ludowej. Wszystko za sprawą bogatej zawartości składników mineralnych, m.in. wapnia, siarki, żelaza, magnezu, potasu, jodu czy fosforu, a także witamin A, B2, K i C, kwasu mrówkowego i octowego, soli mineralnych, garbników, fitosteroli, serotoniny oraz histaminy i flawonoidów. Lecznicze działanie wykazuje każda część rośliny, od korzenia, przez łodygę, po liście i kwiaty.

Picie herbaty oraz soku z pokrzywy powinno wejść w nawyk osobom o słabej krzepliwości krwi, zmagającym się z anemią, częstymi krwotokami oraz kobietom z obfitymi miesiączkami. Pokrzywa wpływa pozytywnie na produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny, a zawarte w niej żelazo jest dobrze przyswajalne przez organizm.

Pokrzywa doskonale sprawdzi się jako środek moczopędny. Zwłaszcza pod postacią herbatki skutecznie zmniejszy problem nadmiernego zatrzymania wody w organizmie, powodującemu bolesne obrzęki rąk i nóg. Jej picie wskazane jest przy kamicy nerkowej i innych dolegliwościach ze strony układu moczowego. Skutecznie pozbędzie się toksyn oraz złogów żółciowych, a także podkręci przemianę materii poprzez pobudzenie pracy żołądka, wątroby i trzustki.

Uważa się również, że regularne picie naparu z pokrzywy ma działanie antyalergiczne i antynowotworowe, a także zapobiega występowaniu kataru siennego. Uzupełnienie codziennej diety o różne postacie popularnej rośliny wskazane jest również przy cukrzycy (obniża poziom cukru we krwi), artretyzmie, reumatyzmie oraz fizycznym i psychicznym osłabieniu organizmu, spowodowanym np. przesileniem wiosennym lub jesiennym. Pokrzywa jest również niezawodna dla poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci, a w formie okładu wspomoże leczenie trudno gojących się ran i skaleczeń.

https://pills24.com.ua

http://medicaments-24.net