Data publikacji:

Wybierz styl jogi dla siebie! Część 1

Autor: Paulina

Hatha, vinyasa, a może power joga? Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego - joga to joga. Szkół tej starożytnej sztuki jest co nie miara! Zobacz, jak wybrać najlepszą technikę jogi dla siebie. 

Prawidłowo joga jest formą praktyki filozoficznej wywodzącej się z Indii. Idea opiera się na odnalezieniu więzi między kulturą ciała i umysłu. To połączenie medytacji i dążenia do wyzwolenia się z kręgu sansary. Tak przynajmniej wygląda to w założeniach teoretycznych. Zachodni świat dostrzegł potencjał tej sztuki i zaadaptował ją na swój grunt. Obecnie większość z nas postrzega jogę jako właściwą formę aktywności fizycznej. Pozycje przyjmowane w trakcie ćwiczeń skutecznie działają na wzrost siły i elastyczności ciała; dlatego organizowane zajęcia cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników sportu i zdrowego stylu życia.

Pomijając aspekt umniejszenia pierwotnej roli jogi, dochodzimy do punktu, w którym trudno nam się nie zgodzić z tezą o efektywności tego treningu. Ważne jednak, żeby dobrać odpowiednią technikę dla siebie. Dziś omówimy pięć z nich.

Drugą część artykułu znajdziesz TUTAJ.

Hatha joga

Hatha to technika spokojniejsza, wywodząca się z medytacji. Jej cechą charakterystyczną jest zintegrowanie pozycji ciała z oddechem, a celem - wyciszająca medytacja i koncentracja. W efekcie mamy poczuć przypływ pozytywnej energii. To dobra opcja dla początkujących.

Vinyasa joga

Ta technika jest bardziej wymagająca. Styl bazuje na płynnym przejściu między kolejnymi pozycjami. W trakcie bardzo ważne jest panowanie nad oddechem. Chociaż ruch jest dość spokojny (można modyfikować tempo), to ciało odczuje jego skutki. Pod koniec poczujesz zmęczenie.

Ashtanga joga

Technika wywodzi się ze szkoły Vinyasa. W przeciwieństwie do pierwowzoru działa na zasadzie 6 sekwencji złożonych z różnych póz. Przejście między kolejnymi etapami w sekwencji jest szybkie, przez co osoby początkujące mogą mieć problem z poprawnym wykonaniem następujących ćwiczeń.

Yin joga

Szkoła Yin czerpie swoje zasady z tradycji taoistycznej. Osoba nie tyle ćwiczy, co medytuje. Technika preferuje dłuższe przetrzymanie i pogłębienie pozycji. Nacisk kładziony jest na wniknięcie wgłąb ciała i umysłu. Polecamy ją osobom, których cel ukierunkowany jest na duchowy obszar jogi. Dzięki specyfice ćwiczeń to bardzo dobra metoda dla osób cierpiących na problemy ze stawami lub pracujących w pozycji siedzącej.

Jock joga

Jock joga to dziecko Zachodu. Należy do jednej z odmian dynamicznej Power Jogi. Koncentruje się na sile, elastyczności i wytrzymałości. Próżno szukać tu wyciszenia i orientalnego klimatu. Jest szybka, męcząca, fizyczna. Całości towarzyszy współczesna muzyka. To zdecydowanie opcja atletyczna dla sportowców i osób, którym zależy na zwiększeniu tężyzny fizycznej oraz redukcji masy.

https://medicaments-24.net

www.poliv.ua

www.medicaments-24.com