Data publikacji:

Wygląd płytki paznokcia - o czym świadczy?

Autor: Joanna Stanuch

Dbamy, by zawsze prezentowały się zdrowo i atrakcyjnie, wykonujemy manicure, przejmujemy się każdym odpryśnięciem lakieru – to prawda, paznokcie mówią wiele o swoim właścicielu i jego podejściu do dbałości o wygląd. Często zapominamy jednak, że poza funkcją estetyczną, kondycja paznokci informuje nas o tym, w jakim stanie jest nasz cały organizm. Istnieje co najmniej kilka niepokojących sygnałów, które wysyła nam płytka paznokciowa – sprawdźcie i zapamiętajcie je dobrze!

Przebarwienia na paznokciach – o czym świadczą?

Pierwszym, charakterystycznym typem zmian na płytce paznokciowej są przebarwienia. W zależności od ich rodzaju, możemy spodziewać się, że padliśmy ofiarą choroby, bądź po prostu nieodpowiednio wykonujemy zabieg manicure.

Żółte paznokcie

Najczęstsze powody tego zabarwienia płytki są błahe – wynika ono np. z malowania paznokci na czerwono, spożywania dużej ilości beta-karotenu, czy palenia papierosów. Zdarza się jednak, że żółta płytka paznokciowa alarmuje o żółtaczce lub grzybicy.

Zielone paznokcie

Zielone zabarwienie paznokci może świadczyć o zakażeniu grzybiczym lub nadmiernym kontakcie dłoni z detergentami.

Czarne paznokcie

Przebarwienia w kolorze czarnym zwykle są skutkiem urazu mechanicznego paznokcia, jednak uwaga - mogą informować również o rozwoju groźnej choroby, jaką jest czerniak.

Białe paznokcie

Jasne, wręcz białe plamki na paznokciach mogą świadczyć o całym szeregu schorzeń. Są typowym objawem bielactwa, łuszczycy, a nawet problemów kardiologicznych. Jeśli jednak zauważamy je na jednym, lub zaledwie kilku paznokciach, możemy przypuszczać, że powstały w wyniku urazu mechanicznego.

Zmiana powierzchni płytki paznokciowej

Także nierówności paznokci powinny wzbudzić nasze zainteresowanie. Zanim jednak wpadniesz w panikę zastanów się, czy nie powstały w wyniku nieodpowiedniego przeprowadzenia zabiegu manicure (np. wycinania skórek) lub urazu paznokcia.

Podłużne rowki na płytce paznokciowej świadczą o problemach ze strony układu pokarmowego, bądź są wynikiem naturalnego starzenia się paznokcia.

Poprzeczne wgłębienia towarzyszom chorobom takim jak łuszczyca i egzema, a także schorzeniom neurologicznym.

1. Regenerum Nail Care serum regenerujące do paznokcie i skórki wokół paznkoci 5 ml - od 10,97 zł

Jak dbać o paznokcie?

Nawet, jeśli jesteśmy zdrowi jak ryby pamiętajmy, że nasze paznokcie wymagają szczególnej troski (i nie mowa tu o finezyjnym malowaniu). Przestrzegajmy kilku zasad po to, aby dłonie zawsze prezentowały się schludnie.

  • Nie obgryzaj paznokci i nie zdzieraj skórek (jeśli to silniejsze od ciebie, spróbuj znaleźć sobie inny „tik”).
  • Przed nałożeniem lakierów kolorowych zawsze stosuj odżywki.
  • Podczas prac domowych używaj rękawic, które ochronią dłonie przed działaniem detergentów.
  • Pamiętaj o diecie – ta bogata w witaminę A, wapń, krzem i cynk doskonale wpłynie na wygląd płytki paznokciowej.
  • steroid-pharm.com

    www.cialis-viagra.com.ua

    http://www.biceps-ua.com/