Data publikacji:

Wzdęcia – uporczywa przyczyna odstającego brzucha

Autor: Joanna Stanuch

Uprawiasz sport, jesz zdrowo, a mimo to, nie możesz się go pozbyć – odstający brzuch to przyczyna kompleksów wielu kobiet. Nie zawsze związany jest z nadmiarem tłuszczu – skarżą się na niego również osoby szczupłe. Powodem odstającego brzucha mogą być wzdęcia – dowiedz się, czy potrafisz je rozpoznać oraz jak skutecznie się ich pozbyć.

Wzdęty brzuch – wstydliwy problem

Brzuch to sfera, która pozostaje tematem kompleksów bardzo wielu kobiet. Ideałem jest ten dobrze wyrzeźbiony, a przede wszystkim płaski. Wystający brzuszek nie zawsze jest związany ze złą kondycją i nadmiarem kilogramów – bardzo często skarżą się na niego osoby szczupłe. Przyczyna problemu może tkwić w pracy układu pokarmowego.

Jak powstają wzdęcia?

Wzdęcia to nic innego, jak gazy nagromadzone w jelitach. O ile samo istnienie gazów jest zupełnie naturalne, o tyle ich nadmiar może powodować bardzo duży dyskomfort oraz właśnie wzdęty, nieproporcjonalnie duży brzuch.

Przyczyn wzdęć może być kilka: pojawiają się zwykle wtedy, gdy podczas jedzenia lub mówienia połykasz dużo powietrza. Wzdęcia powstałe w ten sposób jest stosunkowo łatwo zwalczyć: wystarczy, że będziesz jeść wolniej, a podczas dłuższych rozmów postarasz się brać wdech nosem – nie ustami.

Trudniejszą sytuacją jest ta, w której powodem wzdęć jest dieta. Nadmiar gazów w jelitach gromadzi się również przez zbyt intensywną fermentację ich zawartości.

Zmiana sposobu odżywiania

Jeśli w twojej diecie znajduje się sporo tłustych i smażonych potraw, produktów ciężkostrawnych, słodyczy i żywności przetworzonej, wniosek nasuwa się sam – by zwalczyć wzdęcia, musisz odżywiać się zdrowiej.

Postaw na dużą ilość bogatych w błonnik warzyw, które usprawnią trawienie. Warto zaprzyjaźnić się z otrębami pszennymi oraz siemieniem lnianym, które pozytywnie wpływają na pracę jelit. Co się tyczy owoców, wybieraj przede wszystkim cytrusy.

Nie zapominaj o piciu przynajmniej 2 litrów wody mineralnej dziennie. Odpowiednie nawodnienie to podstawa dobrej pracy jelit!

Zioła i suplementy na wzdęcia

Koper włoski stosowany był na wzdęcia już dziesiątki lat temu. Warto wykorzystać jego potencjał i dziś – herbatki na jego bazie skutecznie zwalczają tą przykrą dolegliwość. Na wzdęty brzuch pomogą również mięta pieprzowa oraz imbir. Alternatywą dla ziołowych herbat mogą być suplementy diety na wzdęcia.

Wzdęty brzuch? Rusz się z kanapy

Przyczyną kłopotów trawiennych, w tym również wzdęć, może być też siedzący tryb życia. Twoje jelita lubią ruch – to on pobudza je do pracy i sprawnego przetwarzania treści pokarmowej. Wystarczy spacer, by pobudzić przemianę materii i znacznie zmniejszyć dolegliwości.

Zespół jelita drażliwego - objawem są wzdęcia

Jeśli próbowałaś już wszystkiego, a wzdęty brzuch nadal jest twoją zmorą, warto odwiedzić gastroenterologa. Bolesne, rozsadzające brzuch wzdęcia są typowym objawem zespołu jelita drażliwego (IBS), który w dzisiejszych czasach dotyka ogromnej ilości osób. Możesz go u siebie podejrzewać, jeśli wzdęciom towarzyszą takie objawy, jak:

 • Zmiana rytmu wypróżnień,
 • Bóle brzucha,
 • Biegunki w sytuacjach stresowych.
 • Gdy lekarz zdiagnozuje twój problem, dobierze dla ciebie odpowiednie leki oraz dietę.

  Wzdęcia, a poważne choroby

  Jeśli oprócz wzdętego brzucha skarżysz się na nudności, wymioty i bóle brzucha po posiłku, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Przewlekłe wzdęcia mogą być bowiem objawem chorób trzustki, wątroby i pęcherzyka żółciowego!

  Jeśli wzdęcia wynikają tylko z trybu życia i twoich nawyków żywieniowych, zmieniając przyzwyczajenia jesteś w stanie pozbyć się ich szybko. Wprowadź zmiany a przekonasz się, że odstający brzuch to nie „twoja uroda”, a problem, z którym można walczyć!

  булимия лечение киев

  https://massagerxla.com

  как продлить секс