Data publikacji:

Zasady diety portfolio

Autor: Sylwia Stwora

Została opracowana z myślą o zwalczaniu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, jednak wiele osób traktuje ją jako dietę odchudzającą. Zasady diety portfolio oparte na tym, aby jeść zbilansowane i sycące posiłki o niskiej zawartości tłuszczu, pomagają osiągnąć pożądane rezultaty w obu sytuacjach.

Hipercholesterolemia, a prościej podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, to jedna z podstawowych przyczyń problemów z sercem i układem krążenia. Zwykle, aby zachować równowagę między dobrym (HDL) a złym (LDL) cholesterolem, lekarze przepisują odpowiednie leki, a jako uzupełnienie walki z dolegliwością zaleca się stosowanie diety o obniżonej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Dieta portfolio zmienia to podejście, pokazując, że odpowiedni sposób żywienia może równie skutecznie zwalczać podwyższony cholesterol jak przepisywane w tym celu statyny i inne preparaty.

Podstawową zasadą diety portfolio jest ograniczenie produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz tych, które samodzielnie pomagają obniżyć cholesterol nawet o kilka procent. Głównym składnikiem codziennego menu powinno być białko sojowe, którego bogatym źródłem są mleko, jogurty, tofu, kotlety czy inne produkty wytwarzane z soi.

Do tego należy dołączyć duże ilości warzyw (głównie rośliny strączkowe) i owoców (jabłka, gruszki, itp.) oraz produktów zbożowych, zwłaszcza owsianki i żywności zawierającej owies lub jęczmień, gdyż są one prawdziwą skarbnicą błonnika. To jeden z najlepszych, naturalnych pogromców cholesterolu. Już w ilości 10-25 g dziennie powoduje spadek niekorzystnej dla zdrowia substancji o 18 proc.

Innym istotnym zaleceniem diety portfolio jest zjedzenie w ciągu dnia dwóch garści różnego rodzaju orzechów, najlepiej mieszanki migdałów, orzechów ziemnych, włoskich i laskowych. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć ryb bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które zwiększają stężenie HDL, a tym samym zapobiegają odkładaniu się LDL na ścianach naczyń krwionośnych. Ważne jest również spożywanie steroli roślinnych zawartych w margarynie.

medicaments-24.net

steroid-pharm.com

anabolic steroids