Data publikacji:

Zasady pracy przed komputerem

Autor: Agnieszka Jaśkiewicz

Komputer jest w dzisiejszych czasach nieodzownym elementem pracy większości z nas. Niektórzy siedzą przed monitorem osiem godzin dziennie, dla innych jest to uzupełnienie dnia pracy. Jedno jest pewne – przed komputerem spędzamy dużo czasu. Czy wpatrzeni w monitor pamiętamy o tym, że istnieją zasady pracy przed komputerem?

Komputer, a zdrowie

Pozycja, którą przyjmujemy, pracując przed komputerem, jest dla naszego organizmu nienaturalna. Unieruchomione przez kilkanaście godzin ciało zaczyna protestować. Pojawiają się bóle placów, szyli, barków, aż w końcu bóle głowy. Kolejnymi negatywnymi skutkami pracy przed komputerem są problemy z oczami, szczególnie suchość oka. W dużym stopniu możemy temu zaradzić, umiejętnie organizując sobie stanowisko pracy i pamiętając o kilku prostych zasadach.

Daj wytchnienie sowim oczom

Praca przed komputerem jest dla nich bardzo obciążająca. Zamiast koncentrować wzrok raz na rzeczach bliższych, raz na dalszych użytkownik siedzący przed komputerem przez dłuższy czas skupia uwagę na jednym obiekcie. To osłabia mięśnie gałki ocznej i zaburza zdolności akomodacyjne oka, co skutkuje pogorszeniem wzroku. Kolejnym, częstym problemem osób pracujących przed komputerem jest zespół suchego oka. Można go poznać po objawach takich jak:

swędzenie, pieczenie oczu lub ich zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami, ból oczu,   głowy, aż w końcu pogarszająca się ostrość widzenia. Dzieje się tak, ponieważ oczy nie produkują wystarczającej ilości łez (bywa także, że ich skład jest nieodpowiedni), co w dalszej kolejności skutkuje niedostatecznym nawilżeniem rogówki i jej niedotlenieniem. Konsekwencją może być nawet stal zapalny oka. Wiele zależy jednak od nas. Najlepszy rozwiązaniem jest oczywiście ograniczenie czasu, jaki spędzamy przed komputerem, ale w większości przypadków jest to niemożliwe. Co robić w takim przypadku? Daj oczom moment wytchnienia i rób sobie częste przerwy, wstań, zaparz herbatę, popatrz się w dal, sprawdź, co się dzieje za oknem. Zaleca się przerwę średnio raz na 35 minut. Musisz zadbać o prawidłową postawę – nie możesz się garbić, bo powoduje to dodatkowe napięcie mięśni karku. Ważne jest także prawidłowe oświetlenie miejsca pracy, najlepiej jeżeli jest to światło dzienne. Zadbaj o to, żeby źródło światła nie było ustawione za monitorem. Pomocne są także krople typu „sztuczne łzy”, które można kupić w każdej aptece bez recepty. W ramach przerwy możesz wywietrzyć pomieszczenie – odpowiednia wilgotność powietrza jest bardzo istotna.

Komputer a kręgosłup

Zadbaj o właściwą pozycję Twojego ciała, to pomoże zapobiec lub wyeliminować bóle placów oraz przykurcze mięśni karku. Pamiętaj o tym, żeby się nie garbić, co może powodować za nisko postawiony monitor. Odpowiednia odległość, jaka powinna dzielić Cię od ekranu komputera to minimum 50 cm, środek ekranu powinien znajdować się poniżej oczu (o jakieś 10-20 cm). Klawiaturę ustaw zgodnie z linią tułowia, tak aby nie był on skręcony podczas pisania. Zadbaj o prawidłowe kąty – łokcie oraz kolana powinny być zgięte mniej więcej pod kątem prostym. Pamiętaj o tym, że stopy muszą być oparte o podłogę, a część lędźwiowa przylegać do krzesła. Nie zapominaj o nadgarstkach, które nie mogą być skręcone, dlatego też korzystaj z myszki.

Co najważniejsze, dla całego ciała i naszego dobrego samopoczucia, a także efektywnej pracy – rób przerwy. Przeciągnij się, popatrz za okno, zamknij na chwilę oczy...

http://www.farm-pump-ua.com

средства для повышения потенции

качественная виагра