Data publikacji:

Problemy z cholesterolem. Jak skutecznie dbać o zdrowie?

Autor: Marcin Szewczyk

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego zbyt wysoki poziom powoduje miażdżycę, chorobę wieńcową, a nawet udar mózgu.

Przedstawiamy trzy kroki, jak w naturalny sposób obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Badaj się

Wiedza na temat poziomu cholesterolu jest pierwszym krokiem w stronę zdrowszego trybu życia. Każda osoba powyżej 20 roku życia powinna oznaczać poziom cholesterolu całkowitego we krwi raz na 5 lat. Badanie będzie w pełni miarodajne, jeżeli oznaczamy jego frakcje, tzn. cholesterol HDL ("dobry"), cholesterol LDL ("zły") oraz dodatkowo trójglicerydy. Na badaniu powinniśmy stawić się na czczo – 14-16 godzin po ostatnim posiłku. Poziomu cholesterolu HDL powinien u kobiet wynosić 40–80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l), a u mężczyzn 35–70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l), zaś cholesterol LDL powinniśmy utrzymywać poniżej 135 mg/dl ( 3,5 mmol/l).

Zmień dietę

Spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów nasyconych jest jedną z głównych przyczyn wysokiego poziomu cholesterolu. W naszej diecie powinniśmy więc unikać margaryny, czerwonego mięsa, mięsa wieprzowego, kiełbas i wszystkich produktów wędzonych i  przetworzonych. Należy też pożegnać się z białą mąką, sztucznymi słodzikami oraz glutaminianen sodu (używanym w produkcji m.in. w zupek z proszku, niektórych przyprawach i  konserwach rybnych).

W jadłospisie nie powinno natomiast zabraknąć warzyw i owoców, ryb, produktów pełnoziarnistych, fasoli i orzechów.

Ruszaj się

Aby obniżyć poziom cholesterolu LDL, trzeba się dużo ruszać. Nie musimy od razu biegać maratony albo katować się ciężkimi ćwiczeniami na siłowni. Wystarczy trochę, ale systematycznych ćwiczeń, 3-4 razy w tygodniu po 30 minut. Warto też częściej chodzić na spacery, wchodzić po schodach, zamiast jeździć windą, a z samochodu przerzucić się na rower. Rowerowe przejażdżki przysłużą się także poprawie naszej kondycji.

прибор для определения числа падения

https://best-mining.com.ua

free movies