Data publikacji:

Totalne odstawienie słodyczy! [WYZWANIE 30 DNI]

Autor: Joanna Stanuch

Wybrałyście kolejne, miesięczne wyzwanie - tym razem spróbujemy wyeliminować z diety słodkie grzeszki, które z pewnością większość z nas ma na swoim koncie. Choć wiemy, że nie wpływają na nasze zdrowie najlepiej, często sięgamy po kolejnego cukierka bez większej refleksji. Dla mnie, jako ogromnego łasucha to wyzwanie będzie z pewnością ciekawym doświadczeniem.

Po co to robimy? Słodycze, a zdrowie

Wielu z was pewnie powie, że wszystko jest dla ludzi, a okazjonalne ciastko lub czekolada jeszcze nikogo nie zabiły. To prawda, lecz stale otrzymuję od was informacje o tym, ze pokusa do słodkości nie pozwala wam odżywiać się w pełni tak, jakbyście chciały, lub utrudnia uzyskanie wymarzonej figury. Zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego tak się dzieje?

Uzależnienie od słodyczy jest problemem dawno już rozpoznanym i oficjalnie stosowanym w terminologii medycznej. Nie tak dawno pisałam, jaki wpływ słodycze wywierają na nasze zdrowie, a także o tym, jak działa mechanizm uzależnienia od słodyczy. W istocie, jest bardzo podobny do działania innych używek. Nikogo nie trzeba przekonywać, że słodycze to czysta przyjemność - dostarczanie jej sobie w nadmiernych ilościach wywoła prędzej czy później uzależnienie od dopaminy wydzielanej wskutek ich jedzenia. To ważne, by nie dopuścić do takiego stanu. Jednak nawet, jeśli czujecie, że problem dotknął i was - spokojnie, nie jest za późno.

Jak słodycze wpływają na zdrowie i urodę?

Nieprzekonanym do sensu kolejnego wyzwania warto krótko przypomnieć, co kryje się po drugiej stronie medalu słodkiej przyjemności.

Koszmar dla żołądka

Słodycze, a zdrowie to temat wielokrotnie poruszany przez lekarzy i dietetyków. Zwłaszcza w aspekcie zdrowia układu pokarmowego problem ten jest bardzo istotny. Słodycze to jeden z głównych powodów powstawania zgagi, problemów z wypróżnianiem, czy nawet zapalenia żołądka. Jeśli każdego dnia w twoim jadłospisie gości czekolada nie dziw się, że nie wszystko działa jak należy.

Słodkości są koszmarem dla zębów

Nawet jeśli myjesz je dokładnie po każdym posiłku nie zapominaj, że nadmiar cukru dotrze do wewnętrznych struktur wraz z krwią, zwiększając ryzyko próchnicy.

Obniżona sprawność mózgu

To kolejna konsekwencja nadmiaru cukru. Ktoś ci wmówił, że batonik przed egzaminem poprawi koncentrację? Być może jedynie poprzez efekt placebo. W istocie, cukier w nadmiernych dawkach powoduje spadek koncentracji, problemy z pamięcią i rozdrażnienie.

Więcej

Chcesz pobudzić się podczas nudnego dnia w pracy czy szkole? Zamiast batonika, wybierz energetyzujący żeń-szeń.

Natur Vit Herbata zielona z żeń-szeniem i cytryną - 11,00 zł

Więcej

Zaostrzenie trądziku

Jeśli na sercu leży wam los pięknej skóry to wyzwanie jest dla was. Każda posiadaczka problematycznej skóry wie, czym kończy się zjedzenie kostki czekolady za dużo. Nadmiar cukru klasyfikowany jest jako jeden z głównych powodów zaostrzających trądzik i przetłuszczanie cery.

Do dzieła! Jak odstawić słodycze?

Muszę się wam przyznać, że i ja - świadoma powyższych, zgubnych skutków słodyczy - często z trudem się od nich powstrzymuję. Należy pamiętać, że w naszej kulturze przyzwyczajano nas do nich od najmłodszych lat - wręczając cukierka w formie nagrody, czy prezentu. Trudno się dziwić, że w dorosłym wieku tak trudno porzucić coś, co od zawsze kojarzy nam się pozytywnie. Wierzę jednak, że odstawienie słodyczy przyniesie zauważalne efekty, które przekonają mnie, że nie warto do nich powracać - nawet “od czasu do czasu”.

A oto nasza strategia działania w 5 krokach na najbliższy miesiąc:

 • Pozbywamy się słodyczy z domu
 • W ten sposób o wiele szybciej o nich zapomnisz. Opróżnij swoją “szufladę na smutki” - oddaj słodycze komuś, kto świadomie nie chce z nich rezygnować.

 • Przeredaguj listę zakupów
 • Podczas cotygodniowego rajdu po supermarkecie odbywasz tę samą drogę po stoiskach, zahaczając rzecz jasna o łakocie? Od teraz zacznij omijać je szerokim łukiem. Uwierz, że z początku odwiedzenie tej części sklepu będzie cię bardzo kusiło.

 • Zaopatrz się w alternatywy
 • Praktycznie od początku warto wprowadzić do diety “coś zamiast”. Nie chodzi przecież o to, by nie móc nic chrupać pomiędzy posiłkami. Niech jednak będzie to coś wartościowego - może orzechy, owoce, nasiona, czy domowe chipsy? Pamiętajcie, że sięganie po łakocie typu landrynki często jest jedynie wyrobionym nawykiem. Jeśli trudno jest się go pozbyć, warto zastąpić słodycze zdrowszym zamiennikiem.

 • Nie dopuszczaj do głodu
 • To pewne, że po batonika w sklepie sięgniemy tym chętniej, im bardziej głodni jesteśmy. To  w końcu szybki sposób na oszukanie żołądka. Wiecie jednak na pewno, że ta metoda jest nieco zawodna - słodycze jedynie nakręcą apetyt, a ty zjesz dwukrotnie więcej, niż planowałeś! Zadbaj o to, by jeść mniej, a częściej - zjedz niewielki, wartościowy posiłek co około 3 godziny.

 • Zapominamy o cukrach w innych postaciach
 • Dla formalności dodam, że podczas naszego wyzwania rezygnujemy ze słodzenia kawy czy herbaty, słodkich napojów, słodzonych jogurtów etc. W innym wypadku, challenge nie miałby większego sensu.

  Wskazówki dla lepszych efektów:

  Wprowadź do diety produkty z chromem

  Słyszałam o wielu teoriach mówiących, że suplementacja chromem może zmniejszyć ochotę na słodycze. Nie zaszkodzi spróbować. Duże ilości tego mikroelementu znajdziesz w roślinach strączkowych, w jabłkach, mące żytniej.

  Więcej

  Chrom w żywności lub suplementowany zmniejszy ochotę słodkości, a przy okazji - wspomoże odchudzanie.

  Olimp Chrom Activ 60 tabl. - 10,99 zł

  Więcej

  Gdy jest trudno, działaj stopniowo

  Silne uzależnienie od słodyczy nie pozwoli wam odstawić ich natychmiast. Skutkowałoby to złym samopoczuciem. Jeśli masz problem z natychmiastowym porzuceniem łakoci, ograniczaj je stopniowo.

  Notuj postępy

  W wygodnym notatniku zapisuj, co jadłaś danego dnia i jak się czujesz. Pozwoli ci to monitorować zmiany, jakie zachodzą w twoim ciele po odstawieniu cukru.

  Więcej

  Dołączycie do mojego wyzwania? Zaczynamy od zaraz! Za miesiąc wspólnie podsumujemy efekty. Powodzenia!

  виагра цена киев

  купить семечки конопли