Data publikacji:

4 najlepsze domowe sposoby na katar

Autor: Zuzanna Pawlak

Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z zatkanym nosem? Uciążliwy katar nie daje ci spokoju i utrudnia wszystkie codzienne czynności? Przeczytaj artykuł i poznaj najlepsze domowe sposby na walkę z katarem.

Jakie są przyczyny kataru?

Katar, inaczej nieżyt nosa, jest stanem zapalnym błony śluzowej jamy nosowej. Możemy mieć do czynienia z ostrym i przewlekłym nieżytem nosa. Ostry to najczęściej przeziębienie, wywoływane jest zazwyczaj przez wirusy i trwa około 7 dni. Czasem dochodzi także do nadkażenia bakteryjnego. W tym przypadku katar jest początkowo wodnisty, później wydzielina staje się bardziej gęsta. Dodatkowymi objawami są:

 • ból głowy
 • ból gardła (spowodowany ściekaniem kataru po tylnej ścianie gardła)
 • bóle mięśni
 • zapalenie spojówek
 • kaszel
 • Natomiast przewlekły nieżyt nosa może mieć tło alergiczne lub niealergiczne. Czas trwania tych dolegliwości jest dłuższy. W katarze alergicznym objawy mogą występować sezonowo, gdy jesteś uczulona np. na pyłki traw lub całorocznie przy alergii np. na roztocza kurzu domowego. Wydzielina przy takim katarze jest najczęściej bezbarwna i niezbyt gęsta. Dodatkowe objawy to:

 • kichanie
 • swędzenie nosa i oczu
 • obrzęk powiek
 • Niealergiczne nieżyty nosa mają różne przyczyny. Mogą być one naczynioruchowe, hormonalne, wywołane obecnością polipów nosa. Niekiedy katar jest bardzo nasilony i utrudnia normalne funkcjonowanie. Chory nie może spać, uprawiać sportów, czuje się bardzo zmęczony, miewa też problemy z koncentracją. Dlatego warto znać sposoby na radzenie sobie z katarem.

  Domowe sposoby na katar

  Jeśli nieżyt nosa nie ustępuje, jak przy przeziębieniu, konieczna jest dalsza diagnostyka. Powinnaś zgłosić się wtedy do lekarza rodzinnego, który zdecyduje, czy konieczna jest wizyta u laryngologa lub alergologa. Niepokojące powinny być też objawy takie jak krwawienie z nosa lub obrzęk oczodołu, które czasem mogą świadczyć o poważnych chorobach. Jednak jeśli katar trwa krótko lub znasz jego przyczynę (np. alergia) i chcesz pozbyć się uciążliwych objawów, poznaj dobre sposoby na katar.

  1. Domowy sposób na katar – płukanie jam nosa

  W przypadku ostrego nieżytu nosa towarzyszącego przeziębieniu, warto zaopatrzyć się w wodę morską. Przepłukiwanie nosa takim roztworem zmniejsza przekrwienie błony śluzowej, dzięki czemu wydzieliny jest mniej, a choremu łatwiej się oddycha. W tym celu można kupić gotowy preparat z dozownikiem.

  Marimer woda morska spray hipertoniczny 100 ml - 11,95 zł

  Istnieją także specjalne dzbanuszki do płukania jam nosa. Możesz samodzielnie przygotować roztwór soli. Odpowiednie stężenie to od 0,9% do 3%. Aby go sporządzić weź ok. 4,5 g soli kuchennej i 500 ml przegotowanej wody. Najlepiej aby roztwór do płukania nosa był w temperaturze ciała. Gdy jest już gotowy przelej go do dzbanuszka i pochylając głowę nad umywalką przepłucz nos przelewając wodę z jednej dziurki nosa do drugiej. Na koniec wydmuchaj resztki wody z nosa i koniecznie dokładnie umyj dzbanek.

  Rhino Horn dzbanek do płukania nosa - 39,99 zł

  Ten domowy sposób jest dobry także na katar alergiczny, gdyż wypłukuje alergen i zmniejsza w ten sposób uciążliwe objawy. Zalecany jest także osobom z zapaleniem zatok, aby udrożnić jamę nosową i ułatwić odpływ wydzieliny. Chory powinien wykonywać go 3-4 razy na dzień.

  2. Co jest dobre na katar? - Inhalacje

  Kolejnym domowym sposobem na katar są inhalacje. Pomagają usuwać zalegającą wydzielinę i uwalniają od uczucia zatkanego nosa. Można zastosować inhalacje z soli fizjologicznej lub dodać do wody kilka kropel olejku eterycznego lub odrobinę ziół. Mogą to być:

 • olejek eukaliptusowy
 • olejek sosnowy
 • olejek herbaciany
 • rumianek
 • Olejek eteryczny eukaliptusowy 10 ml - 6,14 zł

  Aby przygotować inhalację weź miskę, ręcznik, gorącą wodę oraz olejek eteryczny lub zioła (jeśli decydujesz się na tę wersję). Następnie pochyl się nad miską, przykryj głowę ręcznikiem i przez kilka minut spokojnie wdychaj opary nosem i wydychaj ustami.

  Innym sposobem na rozrzedzenie zalegającej wydzieliny jest gorąca kąpiel. Również do wanny możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego.

  3. Dobry sposób na katar – nawilżanie powietrza

  Jeśli zastanawiasz się jak wyleczyć katar, rozważ zakupienie nawilżacza powietrza. Sucha błona śluzowa jest pozbawiona bariery ochronnej w postaci śluzu. Alergeny i wirusy, które znajdują się w powietrzu, łatwiej wnikają do organizmu i wywołują uciążliwy nieżyt nosa. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt lub w bardziej domowy sposób, użyć mokrego ręcznika, który położysz na ciepłym kaloryferze. Bardzo ważne jest też wietrzenie pomieszczeń, aby oczyszczać powietrze w domu.

  4. Co na katar? - Dużo pij

  Picie dużych ilości płynów pomoże ci rozrzedzić wydzielinę zalegającą w jamach nosowych czy zatokach. Jest to ważne również w czasie przeziębienia. Dodatkowo przyjmowanie płynów w większych ilościach jest zalecane także podczas występowania gorączki. Postaw na sprawdzone sposoby na katar, takie jak:

 • imbir
 • cytryna
 • miód
 • sok malinowy
 • herbata z lipy
 • czarny bez
 • Jak wyleczyć katar?

  W aptekach dostępnych jest wiele preparatów na katar bez recepty. Są to przeważnie leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa. Mogą być stosowane w przypadku uciążliwych objawów kataru, jednak nie dłużej niż 7 dni. Ich przedłużone stosowanie może powodować wystąpienie tzw. polekowego nieżytu nosa. Dlatego przyjmowanie leków zawsze konsultuj z lekarzem.

  super kamagra erfahrung