Data publikacji:

Alfabet zdrowia: gruszka

Autor: Karolina

Wraz z wrześniem nadeszła wreszcie pora dojrzewania grusz. Okazuje się, że te drzewa są w stanie obdarzyć nas wyjątkowymi witaminowymi skarbami. Choć o właściwościach zdrowotnych gruszek wiedzieli już starożytni, owoc ten do dziś bywa niedoceniany w naszej diecie. Czas to zmienić.

Podobno znano je już w neolicie, zajadali się nimi Grecy, a Juliusz Cezar hodował w ogrodzie - gruszka ma dosyć długą historię, choć w całej Europie zaczęto ją uprawiać dopiero w XVII wieku. Mimo to szybko stała się jednym z najbardziej oczekiwanych owoców w roku. W czym tkwi jej sekret?

Witaminy i kalorie

Jedna średniej wielkości gruszka dostarcza naszemu organizmowi ok. 60 kalorii, dlatego powinna być wręcz ubóstwiana przez osoby odchudzające się. Za niewielką wartością energetyczną kryją się jednak liczne witaminy i cenne dla zdrowia składniki. Gruszki zawierają bardzo dużo potasu. Wśród innych składników mineralnych warto wyróżnić wapń, fosfor, magnez, sód, miedź, jod i bor. Ten ostatni pozytywnie wpływa na pracę mózgu, poprawia koncentrację i zapobiega ubytkom wapnia, co docenią zwłaszcza ci, którzy zmagają się z osteoporozą. Z kolei jod wspomaga pracę tarczycy. Miąższ gruszki to bogactwo cennych kwasów owocowych - jabłkowego i cytrynowego - pektyn oraz olejków eterycznych. W środku tego jesiennego owocu znajdziemy jeszcze witaminy A, B1, B2, B6, C i PP.

Źródło: flickr.com, livingthecountrylife.com

Gruszka w medycynie

Właściwości prozdrowotne gruszek od dawna wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Zalecano ich spożywanie przy wysokiej gorączce, problemach trawiennych i zatruciach. Zdawano sobie sprawę z lekkostrawności owocu, który bez obaw podawano także małym dzieciom. Za dobroczynne działanie gruszek na układ pokarmowy odpowiedzialny jest zarówno zawarty w nich błonnik, jak i tzw. komórki kamienne, czyli twarde cząstki miąższu. Z kolei napar z gruszek poleca się przy bólach migrenowych, kaszlu i przeziębieniu. Stosowany w formie okładów na skórę przyniesie ulgę w owrzodzeniach lub przyspieszy gojenie się ran. Sok z gruszek jest wskazany w problemach z układem moczowym czy nadciśnieniem.

Co jeszcze?

Gruszki z powodzeniem sprawdzają się też w pielęgnacji ciała. Tworzone na bazie ich ekstraktów kremy nawilżają i wygładzają skórę. Szacuje się, że na świecie jest znanych od 30 do 60 odmian gruszek. Możemy spożywać je nie tylko na surowo. Właściwości zdrowotnych ani smakowych nie tracą gruszkowe konfitury i musy. W kuchni najlepiej przyprawiać je wanilią, cynamonem, imbirem czy goździkami. Pysznie smakują też jako wytrawne przekąski w zestawieniu z orzechami i serkiem pleśniowym.

Więcej
steroid.in.ua/products/oksaver

www.swiss-apo.com/rezeptfrei/viagra-generic-chewable

http://medicaments-24.com