Data publikacji:

Alfabet zdrowia: jeżyna

Autor: Karolina

Kto z was już w tym roku zerwał prosto z krzaka smaczną jeżynę? Jeśli jeszcze nie udaliście się na działkę, ogródek lub do lasu w poszukiwaniu tych małych owoców, warto to zrobić. Jeżyna to prawdziwa witaminowa bomba. 

Bywa zwana też ożyną lub ostrężyną. Jeżyna jest typowym przykładem jednonasiennego pestkowca. W odróżnieniu od swojej bliskiej krewniaczki, maliny, jej owoce są twardsze i zazwyczaj ciemniejsze. Na krzaczkach znajdziemy jeżyny czerwone, ciemnofioletowe i najsłodsze - czarne. Jakie cenne składniki skrywa w sobie ten leśny skarb?

Zdrowie w czarnych owocach

Lekarze często polecają jeżynę jako sprawdzony składnik diety antynowotoworowej. Owoc ten zawiera co najmniej kilka substancji, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Przede wszystkim są to antocyjany, kwas elagowy i kwasy fenolowe. Z tej przyczyny jeżynę wpisano na listę ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity). Ożyna dzięki zawartości błonnika usprawnia pracę układu pokarmowego, a wyczuwalne podczas jedzenia pestki pomagają w walce z zaparciami. Mamy też dobre wieści dla osób będących na diecie - 100 g jeżyn dostarcza zaledwie 43 kcal. Bez obaw jeżyny mogą spożywać także diabetycy (owoce mają niski indeks glikemiczny). Kto zajada się jeżynami, nie powinien mieć w przyszłości problemów z układem krążenia. A to za sprawą m.in. witaminy C, w którą te owoce są wręcz przebogate, i żelaza. Kwas askorbinowy uszczelnia naczynia, a cenny składnik mineralny sprawdza się w leczeniu anemii.

Kobiece dolegliwości

Jeżyna ze względu na właściwości uspokajające jest stosowana w zaburzeniach nerwicowych. Jej spożywanie przynosi też ulgę w dokuczliwych objawach menopauzy czy napięcia przedmiesiączkowego. Sok z jeżyn może być wykorzystywany w okładach na wypryski i zmiany skórne, w tym liszaje. Te małe owoce zawierają w sobie udane pod względem zdrowotnym trio - witamina K, wapń i magnez odpowiadają bowiem za układ kostny. Wysoka zawartość witaminy E sprawia, że z jeżyn przygotowuje się naturalne maseczki odmładzające.

Drogocenne listki

W medycynie ludowej od dawna stosuje się napary z suszonych liści jeżyny, by przynieść ulgę w przeziębieniu i grypie. Jest to możliwe dzięki garbnikom, które działają przeciwbakteryjnie. Z tego powodu zaleca się picie wywarów także w przypadku przewlekłego nieżytu górnych dróg oddechowych. Zaparzone liście jeżyny przydadzą się również we wspomaganiu leczenia układu moczowego czy nawracających biegunek. Młode listki ożyny można dodać do kąpieli. Taki sezonowy dodatek wzmocni, nawilży i oczyści skórę.

http://medicaments-24.net

силденафил отзывы мужчин

www.medicaments-24.com/dapoxetine/