Data publikacji:

Alfabet zdrowia: majeranek. Właściwości kulinarne i lecznicze

Autor: Joanna Stanuch

Dokuczają Wam przeziębienie i mdłości? A może po prostu poszukujecie wyjątkowej przyprawy, która uczyni Wasze potrawy bardziej lekkostrawnymi? Sięgnijcie po majeranek – niepozorne zioło, które każda z nas posiada w kuchni potrafi zdziałać cuda!

Niedawno dopadło mnie niewielkie przeziębienie, które objawiało się m.in. uporczywym katarem, czego szczerze nie znoszę. Co gorsza, w moim przypadku większość popularnych, aptecznych środków na tę przypadłość zwyczajnie nie daje rady – katar ani drgnął, czego nie można powiedzieć o portfelu…

Nie zrażając się jednak, postanowiłam poszukać rozwiązania w bardziej naturalnych preparatach. Kołem ratunkowym okazała się niezwykle prosta w składzie maść z majeranku, łagodząca katar w ekspresowym tempie! To skłoniło mnie do zasięgnięcia bardziej szczegółowych informacji o roślinie, którą dotychczas kojarzyłam wyłącznie z dodatkiem do potraw. Dziś chciałabym zachęcić Was do sięgania po majeranek w kilku (nie tylko kuchennych) przypadkach. :)

Majeranek łagodzi katar i kaszel

Doskonale łagodzi objawy przeziębienia, udrożniając górne drogi oddechowe. Dodatkowo, z jego użyciem możemy przygotować gorący napar, który wdychany pomoże zwalczyć nam uporczywy, mokry kaszel.

Zwalcza problemy układu pokarmowego

Niezależnie od tego, czy coś Wam zaszkodziło, czy mdłości są wynikiem wczesnej ciąży, woda z dodatkiem majeranku złagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Zioło to pomaga zwalczać także biegunki i bóle brzucha.

Pobudzenie metabolizmu

Majeranek wzmaga wydzielanie kwasów żołądkowych, dzięki czemu trawimy szybciej i sprawniej, a co za tym idzie - czujemy się lekko!

Uniwersalna przyprawa

Doskonale nadaje się jako dodatek do ciężkostrawnych potraw, w tym tych zawierających fasolę, groch i wieprzowinę - zmniejsza bowiem ryzyko występowania wzdęć. Poza tym, doskonale smakuje! Moim zdaniem, jego intensywny aromat może być alternatywą dla soli.

Więcej

A co Wy sądzicie o stosowaniu ziół w razie problemów zdrowotnych? Jakie macie doświadczenia?

сиалис профессионал купить

Гонадотропин