Data publikacji:

Alfabet zdrowia: tapioka

Autor: Paulina

Specjalnie na Wasze życzenie przygotowałyśmy artykuł o egzotycznej tapioce. Czym są i jakie mają właściwości perłowe kuleczki? Odpowiadamy na Wasze pytania.

Tapioka podbija rynek zdrowej żywności. Ostatnio pisałyśmy o niej w kontekście mąki bezglutenowej. Dziś opowiemy o niej trochę więcej.

Czym jest tapioka?

Tapioka nie jest rośliną, lecz produktem pochodzenia roślinnego. To skrobia uzyskiwana z bulw manioku. Pochodzi z Brazylii, skąd dzięki Portugalczykom i Hiszpanom (czasy odkryć geograficznych i kolonizacji) przywędrowała do Europy. Nazwa pochodzi z dawnego dialektu Tupi - tipi'óka oznacza właśnie skrobię. Skrobię odzyskuje się z suszonych bulwa manioka. Co ciekawe bulwy w naturalnej postaci są trujące! Zawarte w nich substancje bardzo łatwo przekształcają się w silnie toksyczny kwas pruski (dotyczy to przede wszystkim białej odmiany).

Suszenie tapioki, fot. http://www.flickr.com/photos/[email protected]/

Tapioka stanowi swego rodzaju produkt uboczny procesu wytwarzania mąki z manioku. Skrobia jest odzyskiwana z płynu pozostałego po odciśnięciu masy przeznaczonej na mąkę. Po osuszeniu może przyjmować różne postaci: od rozpuszczalnego w wodzie proszku, po popularne na rynku perłowe kuleczki.

Właściwości odżywcze i zdrowotne tapioki

Tapioka jest ceniona za swoje ciekawe właściwości. Skrobia manioku nie zawiera glutenu ani cholesterolu, dzięki czemu może stanowić składnik diety osób chorych na miażdżycę oraz wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe. Uchodzi za produkt hipoalergiczny. Jest lekkostrawna: zawiera niewiele węglowodanów i białek. Dzięki temu jest również niskokaloryczna.

Pudding z tapioką i mleczkiem kokosowym, 8,37 zł

Tapioka od kuchni

To również dość specyficzny produkt spożywczy. Perłowe kuleczki mają neutralny smak, co powoduje, że nie wpływa w znaczący sposób na potrawę. Jednocześnie dobrze pochłaniają zapachy, co sprawia, że możemy dowolnie modyfikować ich smak, tworząc w ten sposób spójną, przyjemną dla podniebienia kompozycję.

Tapioka ma szerokie zastosowanie: wytwarza się z niej m.in. chleby, placki, pasty (w szczególności popularne w kuchni wegańskiej). Grysik dobrze sprawdza się w funkcji makaronu w zupie. Dużą popularnością cieszą się również desery z tapioki, m.in. słodkie, dietetyczne puddingi.

Tapioka może być przechowywana w zamkniętym szczelnie opakowaniu nawet przez dwa lata!

Kuleczki tapioki przygotowane do zaserwowania w Bubble Tea, fot. http://our-korean-dreams.blogspot.com

Tajemniczy składnik Bubble Tea

Od jakiegoś czasu na rynku gastronomicznym króluje tajski przysmak - smakowity napój mleczno-herbaciany Bubble Tea. Osoby, które miały okazję go spróbować, jako największą frajdę i najsmaczniejszą część bąbelkowej herbaty wspominają wciągane przez rurkę elastyczne kuleczki. I tu niespodzianka! Tajemniczym składnikiem Bubble Tea jest właśnie grysik z tapioki! To jego dodatek sprawia, że napój ten jest tak bardzo pożądany. Podstawą jest zawsze herbata zielona bądź czarna w połączeniu z mlekiem i tapioką.

adulttorrent.org

best sex toys amazon

Предлагаем вам со скидкой Stanabol купить в любом городе.