Data publikacji:

Alfabet zdrowia - Topinambur

Autor: Joanna Stanuch

W ostatnim czasie wyjątkową popularnością cieszy się roślina o nieco tajemniczej nazwie – topinambur. Czym właściwie jest? Dlaczego warto włączyć ją w jadłospis i kto szczególnie na tym skorzysta?

Topinambur, nazywany także słonecznikiem bulwiastym czy karczochem jerozolimskim to roślina z rodziny astrowatych, pochodząca z Ameryki Północnej. W Europie pojawiła się w okresie odkryć geograficznych, wiadomo jednak, że Indianie wykorzystywali jej wyjątkowe właściwości już znacznie wcześniej.

Powodem, dla którego warto włączyć topinambur w swoje menu jest niewątpliwie ogromna ilość minerałów i witamin w nim zawarta. W roślinie tej znajdziemy m.in. duże ilości potasu, fosforu i magnezu, a także żelazo, wapń i sód. Topinambur jest bogaty w witaminę C, kwas foliowy, a dodatkowo również w niacynę, tiaminę oraz witaminy K, A, E oraz B6.

Wpływ topinamburu na zdrowie

Słonecznik bulwiasty pojawił się w Polsce w połowie XVIII wieku i od tamtej pory jest niezwykle ceniony za prozdrowotne cechy, z których skorzystać może właściwie każdy z nas. Udowodniono, że topinambur jest w stanie łagodzić zarówno niewielkie dolegliwości, jak i zapobiegać poważnym chorobom. Spożywając tę roślinę możemy liczyć m.in. na:

 • Obniżenie poziomu cholesterolu – a tym samym zapobieganie miażdżycy;
 • Regulowanie ciśnienia krwi, za co odpowiada duża zawartość potasu;
 • Niwelowanie problemów trawiennych, takich jak zaparcia, dzięki zawartości błonnika;
 • Zapobieganie chorobom nowotworowym (zwłaszcza rakowi sutka);
 • Miejscowe leczenie chorób zapalnych, takich jak np. zapalenie spojówek, a także owrzodzeń czy oparzeń
 • Jak przyrządzać topinambur?

  Topinambur możemy wykorzystywać w kuchni na różne sposoby, dzięki jego uniwersalnemu smakowi, przypominającemu lekko słodkie orzechy brazylijskie. Bulwy możemy gotować, piec, smażyć, a także spożywać w wersji surowej, np. jako dodatek do sałatek. Topinambur nadaje się także idealnie jako dodatek do zup.

  Próbowaliście już topinambura? A może macie własne, ciekawe przepisy na dania z nim w roli głównej?

  Świeży topinambur oraz przetwory z jego zawartością znajdziesz tutaj

  hentai torrents

  французские круассаны