Data publikacji:

Alfabet zdrowia: Ziemniaki

Autor: Paulina

Większość osób na diecie unika ich jak ognia. Niesłusznie! Odpowiednio przygotowane ziemniaki są sprzymierzeńcem zdrowego odżywiania. Przedstawiamy właściwości odżywcze i zdrowotne ziemniaków.

Ziemniaki to jedna z najłatwiejszych do wyprodukowania roślin. Nie możemy nawet tego kwestionować. Ostatecznie ludzkość uprawia je od 8 tys. lat, a pierwsze poletka zakładano... w Andach! Surowy klimat wysokogórski nie sprzyja rolnictwu, tymczasem kartofle zaadaptowały się do panujących warunków, dzięki czemu szybko powiększano uprawę.

Do Europy ziemniaki trafiły w XVI w., ale nie od razu zagościły na stołach. Początkowo były uważane za ekskluzywną roślinę ozdobną. Dość późno pojawiały się w postaci dania. Wówczas podawano pojedynczą bulwę jako rarytas. Właściwą uprawę rozpoczęto dopiero w XIX wieku.

Obecnie ziemniak niesprawiedliwie uchodzi za mało wartościowe i tuczące warzywo. Postanowiłyśmy rozwiać Wasze wątpliwości i powiedzieć to głośno: ziemniaki są zdrowe i nie musicie z nich rezygnować!

*Przeczytaj również artykuły dotyczące zdrowego grillowania* (fot. http://www.flickr.com/photos/gudlyf/4777148153/)

Właściwości odżywcze i zdrowotne ziemniaków

Bulwy ziemniaka nie są takie straszne, jak je malują. Kartofle to jedno z bardziej lekkostrawnych warzyw. Ponadto znajdujące się w nich substancje są dość łatwo przyswajalne. Dzięki temu zasilasz swoje ciało bez dodatkowego obciążania organizmu.

Ważnym aspektem ziemniaków jest ich niska kaloryczność. W ważącej 100 g porcji znajdziecie jedynie 77 kcal; dla porównania 100 g porcja suchego makaronu ma ich ponad 300! Nie tyjesz od zjedzenia samego ziemniaka.

Najczęściej z zarzutami spotyka się znajdująca się w bulwach skrobia. Stanowi ona nawet 25% składu rośliny. Większość ulokowana jest w wewnętrznej części bulwy (składniki zawarte w ziemniaku są rozmieszczone nierównomiernie). Skrobia jest węglowodanem odpowiedzialnym za dostarczanie energii. Jednocześnie zachowuje się jak błonnik spożywczy, który pomaga regulować poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz wspiera proces trawienia i oczyszczanie organizmu z odpadków.

Ziemniaki są także źródłem cennych dla zdrowia substancji. Można pochwalić je za zasobność w witaminę C, beta-karoten, kwas foliowy, fosfor, potas oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego znajdziesz w nich błonnik spożywczy. Większość tych składników znajduje się w zewnętrznej części bulwy, pod skórką. Dlatego też najlepiej przyrządzać je w mundurkach. Obierając je, staraj się ścinać jak najcieńszą warstwę.

Jak gotować ziemniaki

Substancje znajdujące się w kartoflach rozpuszczają się w wodzie. Unikaj zatem obierania ziemniaków z większym wyprzedzeniem. Wiele osób, chcąc zaoszczędzić czas, robi to nawet kilka godzin przed gotowaniem. Zostawiając obrane bulwy w garnku z wodą, pozbawiasz je ich walorów zdrowotnych.

Jeżeli zależy Ci na zachowaniu jak największej ilości witamin i minerałów, to nie obieraj ziemniaków. W ten sposób temperatura zniszczy znacznie mniej. Optymalnymi technikami są: gotowanie na parze i pieczenie w folii. Wybierając tradycyjną metodę, wykorzystuj tylko niezbędną ilość wody (osolonej - dzięki temu zachowują więcej witamin), a garnek przykryj pokrywką - skrócisz czas gotowania, a tym samym zabezpieczysz je przed utratą większości składników odżywczych.

Ciekawostka: podobnie jak w przypadku chleba, również ziemniaki są najzdrowsze dla układu trawiennego, gdy zjadamy je dzień po ugotowaniu. Po odcedzeniu bulw, wstaw je na 24 godziny do lodówki. W tym czasie zachodzi proces przekształcenia skrobi w skrobię oporną, nietrawioną przez produkowane enzymy. Dzięki temu zyskujesz dodatkową dawkę "błonnika".

farm-pump-ua.com/gormon-rosta.html

https://www.farm-pump-ua.com

adulttorrent.org/details/samson_samusonbideo_fu_itupaitusu