Data publikacji:

Analiza składu ciała - czy warto?

Autor: Paulina

Waga, obwody a może rozmiar? Czym kierować się, gdy chcemy rzetelnie ocenić naszą sylwetkę? Możesz spojrzeć na siebie od wewnątrz. Odpowiadamy, czym jest i jak działa analiza składu ciała.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Na pewno nie raz już wyliczałaś swoje BMI, ale czy jesteś pewna, że wynik pokazuje prawdziwe wartości? Spróbowałaś zweryfikować to ze wskaźnikiem WHR i innymi parametrami, które możesz wyliczyć w internetowych kalkulatorach. Musisz jednak wziąć poprawkę na to, że wartości te są mocno uśrednione i nie uwzględniają wszystkich elementów układanki. Każda z nas ma inną budowę, grubość kości, ilość mięśni czy wody w organizmie.

Gdy uproszczone metody zawodzą, z pomocą przychodzi analiza składu ciała. Jest to metoda oparta na bioelektrycznej impedancji (z ang. Body Impedance Analysis). Podczas badania przez Twoje ciało przepływa impuls elektryczny o odpowiednim natężeniu i częstotliwości. Maszyna mierzy opór elektryczny tkanek i na tej podstawie ocenia procentowy skład ciała. Badana osoba poznaje ilość tkanki tłuszczowej i masy beztłuszczowej: mięśni, kości, wody. Ponadto analizator określa podstawową przemianę materii, czyli optymalną ilość kalorii potrzebną do prawidłowego funkcjonowania organizmu na poziomie fizjologicznym (oddychanie, trawienie itp.).

Bardziej zaawansowane przyrządy są w stanie określić wiek metaboliczny ciała i poziom tkanki wisceralnej (tkanki tłuszczowej odkładającej się wokół narządów jamy brzusznej).

Metoda jest nieinwazyjna i bezpieczna dla osób z różnymi schorzeniami. Dzięki wynikom, które otrzymasz w trakcie badania, będziesz mogła świadomie podjąć decyzje dotyczące swojego zdrowia i diety.

Analizę składu ciała możesz wykonać w większości gabinetów poradnictwa dietetycznego i w dobrych klubach fitness. Możesz wykonać ją również w swoim domu. Analizatory domowe są wygodne i zajmują niewiele miejsca. Ponadto w tę opcję wyposażone są lepsze wagi łazienkowe.

Jak przygotować się do badania?

  • Ok. 3 godzin przed badaniem nie należy jeść i pić.
  • Co najmniej 12 godzin przed badaniem nie wolno intensywnie ćwiczyć i pić płynów, które powodują zatrzymanie wody lub odwodnienie (np. alkohol, kawa).
  • Dłonie i stopy powinny być gołe i czyste, nie wolno nakładać kremów i innych preparatów (mogą zaburzyć pracę elektrod).
  • Badanie powinno być wykonywane najlepiej nago lub w lekkiej bieliźnie, by zminimalizować próg błędu pomiaru.
  • дапоксетин купить цена

    www.steroid-pharm.com

    聖剣のセシリア