Data publikacji:

Jak chronić stawy podczas ćwiczeń siłowych?

Autor: Joanna Stanuch

Od ponad roku staram się regularnie uczęszczać na siłownię. Ta forma aktywności stała się jedną moich ulubionych – szybko zauważam efekty, a dodatkowo, ćwiczenia siłowe fantastycznie wpływają na moje samopoczucie i rozładowują stres. Dziś postanowiłam poruszyć z Wami problem, który często dotyka bywalców siłowni, a mianowicie kłopoty ze stawami. Jak ćwiczyć, by ich skutecznie unikać?

Siłownią zainteresowałam się zeszłą jesienią, w poszukiwaniu uniwersalnego miejsca do uprawiania różnych aktywności. Polubiłam ją niemal od razu – wbrew wielu stereotypom, damska siłownia nie okazała się być przepełniona nadto umięśnionymi paniami z obsesją na temat własnych sylwetek, a dziewczynami, które pragnęły po prostu utrzymać swoje ciało w dobrej formie lub wrócić do niej, np. po ciąży.

Trening ustaliłam z pomocą mojej znajomej, korzystając niemal z wszystkich urządzeń dostępnych w niewielkiej siłowni. Nie jest mi obca zarówno bieżnia, orbitrek, tradycyjne hantle jak i cały atlas służący do ćwiczenia mięśni rąk i nóg. Mimo ustabilizowanego harmonogramu ćwiczeń, po pewnym czasie od ich rozpoczęcia zauważyłam u siebie dyskomfort odczuwalny w kolanach i łokciach. Pierwsza myśl – oby to nie były kłopoty ze stawami!

Zasięgając informacji na temat odpowiedniego ćwiczenia siłowego, w porę poprawiłam swój styl ćwiczeń. Chciałabym, abyście i Wy dbały o swoje stawy na siłowniach przestrzegając kilku prostych zasad.

 • Rozgrzewka przed ćwiczeniem

  Odpowiednie przygotowanie stawów to podstawa. Rozgrzewaj je wykonując ruchy we wszystkich, możliwych płaszczyznach.

 • Brak pośpiechu

  Zapamiętaj – gdy się człowiek spieszy, to się… reumatolog cieszy. Lepiej wykonywać ćwiczenia wolniej, a dokładniej.

 • Różnorodność ćwiczeń

  Nie katuj swoich kolan czy łokci monotonnymi ćwiczeniami – na dłuższą metę bardzo je to przeciąża. Staraj się wykonywać zróżnicowane ćwiczenia, dając stawom chwilę wytchnienia.

 • Staranność ruchu

  Wykonuj ćwiczenia prawidłowo, zachowując odpowiednią postawę i balans. Podobnie jak w przypadku punktu nr 2 – lepiej wykonać mniej powtórzeń, zachowując odpowiednią technikę, niż zapewnić stawom wielokrotnie źle powtórzone ćwiczenie.

  Jeśli temat dbałości o stawy, ale i kręgosłup Was zainteresował, polecam wam lekturę książki „Jak dbać o stawy i kręgosłup? 30 sposobów, których nie znasz” – przyda się ona nie tylko uprawiającym sport, ale i tym, którzy większość czasu spędzają za biurkiem.

  Więcej
  Więcej

  Lubicie siłownię? Jeśli tak, to może macie własne sposoby na zachowanie stawów w dobrej formie? :-)

  https://steroid-pharm.com

  www.cialis-viagra.com.ua

  https://swiss-apo.net